Wydarzenia Oświęcim

W Oświęcimiu zmarła Zofia Posmysz, ocalała z Auschwitz pisarka, scenarzystka i dziennikarka

Fot. Pawelsawicki/Wikipedia

Dzisiaj w oświęcimskim hospicjum zmarła Zofia Posmysz, pisarka, scenarzystka, dziennikarka, autorka „Pasażerki” oraz Dama Orderu Orła Białego. Ocalała z Auschwitz. 23 sierpnia obchodziłaby swoje 99. urodziny.

Zofia Posmysz urodziła się 23 sierpnia 1923 roku w Krakowie. 30 maja 1942 roku została uwięziona w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, gdzie przeprowadzano na niej pseudomedyczne eksperymenty. Miała numer obozowy 7566. W 1945 roku była uczestniczką marszu śmierci z Auschwitz do Wodzisławia Śląskiego, po czym trafiła do obozów Ravensbrück i Neustadt-Glewe, gdzie 2 maja odzyskała wolność.

Po zakończeniu wojny przeniosła się do Warszawy. Ukończyła polonistykę. Pracowała w prasie i Polskim Radiu. Jej najsłynniejsze dzieło literackie to „Pasażerka”, na podstawie którego powstały film Andrzeja Munka i opera skomponowana przez Mieczysława Wajnberga. Napisała ponadto m.in. książki: „Wakacje nad Adriatykiem”, „Ten sam doktor M” i „Mikroklimat”.

Pisarka była honorową obywatelką Oświęcimia. – Pani Zofia była mocno związana z naszym miastem, a jej życiową misją było dawanie świadectwa o obozach i zagładzie. Współpracowała z miastem, Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży, Muzeum Auschwitz i Centrum Dialogu i Modlitwy. Jej imieniem nazwano Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Oświęcimiu dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. W oświęcimskiej Alei Pisarzy znajduje się tablica z brązu upamiętniająca jej twórczość wraz z zaproponowanym przez nią cytatem pochodzącym z powieści „Pasażerka”: „…Wolnym jest ten, kto nie ma nic do stracenia. Niewolnikiem czyni człowieka pragnienie życia”. Jej śmierć to dotkliwa i bolesna strata – tymi słowami pożegnał ją Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.

google_news