Wydarzenia Bielsko-Biała

W sfinansowaniu polityki senioralnej pomoże Unia? Konferencja Mirosławy Nykiel w bielskim ratuszu

O zmianach w polityce senioralnej w bielskim ratuszu mówiły poseł Mirosława Nykiel i minister do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Jednym z największych wyzwań ma być wprowadzenie tzw. bonu senioralnego.

Konferencja odbyła się 17 maja w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

– Seniorzy w Bielsku-Białej czują się dobrze. To ok. 30 proc. mieszkańców, którzy korzystają z ośmiu klubów seniora. Starzejemy się, Europa się starzeje i trzeba cały czas o tej części społeczeństwa myśleć, aby starzeć się zdrowo. Pięć lat temu, gdy kandydowałam do Parlamentu Europejskiego, miałam w programie opaski SOS dla seniorów. Ten postulat mam nadal w programie, będziemy chcieli skorzystać z pieniędzy unijnych, by to zrealizować. By nasi seniorzy czuli się bezpieczniej – zapewniała Mirosława Nykiel.

– Przez wiele lat pracy w parlamencie, spotkałam wielu posłów z pasjami. Pasja do kreowania polityki senioralnej to pasja pani minister Marzeny Okły-Drewnowicz. „Polska seniora”, to inicjatywa pani minister. W trakcie kampanii przeprowadziliśmy wiele konsultacji programu, również w Bielsku-Białej – mówiła poseł Koalicji Obywatelskiej.

– Polityka senioralna to wyzwania. Starzenie się polskiego społeczeństwa będzie przyspieszać. Aspekt aktywizacyjny jest zadbany przez samorządy, ale nie mamy systemowych rozwiązań, jeśli chodzi o opiekę długoterminową – mówiła minister, która podkreśliła rolę poseł Nykiel w konsultacjach programu „Polska seniora”. – Bardzo bym chciała, żeby poseł Nykiel reprezentowała seniorów w europarlamencie – dodała.

– Moim priorytetem jest, abyśmy jako państwo mogli pomóc w organizacji opieki nad bliską osobą członkom rodziny, które mają pozostać aktywne na rynku pracy – wskazywała minister. W jednym z kamieni milowych KPO mają znaleźć się środki finansowe na tzw. bon senioralny. Zgodę musi wyrazić Komisja Europejska. – Wstępnie to rozwiązanie ma zielone światło – oznajmiła.

Bon senioralny ma maksymalnie wynieść połowę minimalnego wynagrodzenia, czyli ok. 2 tys. zł. Będą mogły o niego ubiegać się osoby od 45. roku życia, które są aktywne zawodowo, a zarazem opiekują się osobami starszymi.

bak

google_news