Wydarzenia Bielsko-Biała

W Szczyrku wrze. Nie ma mowy o opieszałości – twierdzą drogowcy | ZDJĘCIA

Fot. Marcin Płużek

Jesienią zeszłego roku Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach wyremontował biegnącą przez Szczyrk drogę wojewódzką (942). Roboty obejmowały wymianę nawierzchni, a także wymianę przydrożnych krawężników. W trakcie prac koniecznym okazało się częściowe usunięcie kostki brukowej z chodników dla pieszych biegnących wzdłuż jezdni. Betonowa kostka brukowa została zdjęta na szerokości około 0,5 metra. Niestety nie udało się ponownie ułożyć przed zimą i – jak zapowiadał wtedy ZDW – prace miały być dokończone na wiosnę.

Mamy już prawie czerwiec, a wciąż nie wszędzie chodniki zostały doprowadzone do stanu pierwotnego. Na dodatek w wielu miejscach, gdzie kostka został już ponownie ułożona, jakość wykonanej naprawy może budzić sporo wątpliwości. Taka sytuacja dla mieszkańców Szczyrku jest nie do przyjęcia. I nie chodzi tylko o to, że rozkopane trotuary – zwłaszcza w centrum miejscowości – wyglądają okropnie. Co ważniejsze taki stan utrudnia, czy wręcz uniemożliwia zaparkowanie samochodu wzdłuż ulicy.

Tymczasem właśnie na części chodników wyznaczono jedyne – darmowe – miejsca postojowe w całym mieście. Służą głównie mieszkańcom, pozostawiającym tam auta na czas załatwiania sprawunków, lecz korzystają z nich chętnie także turyści. Kilka dni temu krytycznie do tej sytuacji odniósł się burmistrz Szczyrku. Zapytaliśmy więc w ZDW, co jest powodem tej opieszałości i kiedy w końcu uda się zakończyć prace brukarskie na chodnikach?

– Nie ma mowy o opieszałości. Prace są wykonywane i wszystkie fragmenty chodników zostaną odtworzone do końca maja br. Czyli wiosną, jak zapowiadaliśmy – odpisał nam Ryszard Pacer rzecznik katowickiego ZDW.

Odniósł się też do zarzutu, że kostka jest układana w sposób niefachowy. – Owszem można mieć wątpliwości do jakości chodników. Trzeba jednak zauważyć, że zakres prac przy remoncie nawierzchni obejmował jedynie właśnie jej remont i ułożenie nowych krawężników. Wymagało to demontażu części chodników. Zakres prac nie obejmował przebudowy chodników – wyjaśnił dość oględnie i nie na temat (przed demontażem kostki przez ZDW chodniki wyglądały bardzo solidnie i nikt nie kwestionował ich jakości) Ryszard Pacer dodając, że szacunkowy koszt przebudowy całych chodników na odcinku około 8 kilometrów wyniósłby około 12 mln złotych. I jak można się domyśleć ZDW nie planuje takiej inwestycji. Natomiast to, czy obecnie wykonywane roboty spełniają jakościowe kryteria okaże się w czerwcu, gdy przeprowadzony zostanie odbiór techniczny obecnie prowadzonych prac brukarskich.

google_news
18 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Obserwator
Obserwator
11 miesięcy temu

Szczyrk jest tak zasyfiały że nawet turyści się śmieją z rządzących, same postawione molochy ciekawe dla kogo , kto na to wszystko pozwala pracownik urzędu pani Danuta jest najgorszą pracownicą jest odrażająca, niemiła, nie pomocną osobą zarozumiała, utrudnia mieszkańcom życie każdy się na nią skarży powinni dać kogoś bardziej kompetentnego jak się to wszystko nie zmieni to Szczyrk padnie

Mieszkaniec
Mieszkaniec
11 miesięcy temu

Szczyrkowska ekipa rządząca to od jakiegoś czasu towarzystwo wzajemnej adoracji. Dbają o własne interesy a tubylców mają gdzieś. Deweloperka rośnie jak grzyby po deszczu szkoda że tak nie dba się o sprawy mieszkańców. A już pracownica gminy zajmująca się działkami,budownictwem woła o pomstę do nieba bo zachowuje się jak by była na prywatnym folwarku przy tym mało grzeczna. Jak w takiej instytucji wymagać dopilnowania wspomnianych chodników przez urząd jak nie można zapanować nad pracownikami…

Rafał 1977
Rafał 1977
11 miesięcy temu

W Szczyrku jest ślicznie ….to piszą zazdrośnicy..

Cycylia
Cycylia
11 miesięcy temu

Czyrk ogólnie to beton i natłoch

Góral
Góral
11 miesięcy temu

Czyli rozumiem, że chodnik jest w kompetencji miasta? To najwyższy czas wprowadzić płatne parkowanie na chodnikach tak jak jest w każdym polskim i zagranicznym kurorcie, będzie wtedy kasa na remonty.

Zyga
Zyga
11 miesięcy temu
Reply to  Góral

Ale wspaniały pomysl!!
Jak na niego wpadles??

Hajpaj
Hajpaj
11 miesięcy temu

Czyli się że miasto przez które leci droga wojewódzka jest niewolnikiem ZDW?
Jaja jakieś. Od tego w Szczyrku jest burmistrz ,podległa mu rada miejska i cały urzad miejski aby dbać o dobro i bezpieczeństwo mieszkańców
Od jesieni poruszanie się Szczyrkowskimi chodnikami zagraża bezpieczeństwu. I tu już władza miasta jest pogrzebana,twierdzenie że nic nie może powinno zmusić ludzi rządzących Dzczyrkoem do dymisji i ogłoszenia nowych wyborów.A te nieudaczniki powinny mieć zakaz startowania w wyborach prze najbliższe 50 lat.
ANTEK do dymisji .

Jk
Jk
11 miesięcy temu

Duża część winy ponoszą władzę Szczyrku na czele z Burmistr,em
Spychologia jaka się dokonała na wykonawcę robót pozwoliła na lekceważący sposób prowadzenia prac,pozostawiania pozostałości prze kilka tygodni ma chodnikach,ograniczaniu ruchu beż kierowania nim itp.Wstyf panie “burmistrzu nic nie moge”

Nikodem
Nikodem
11 miesięcy temu
Reply to  Jk

Pisze się wstyd.

Grzegorz
Grzegorz
11 miesięcy temu

Trudno znaleźć w Polsce bardziej zaniedbaną gminę. Wszystkie okoliczne miejscowości korzystają i rozwijają swój naturalny potencjał i przyciągają turystów. Szczyrk to niestety najlepszy przykład nieudolności lokalnych władz i totalnej opieszałości wobec odwiedzających. Obserwuję tą sytuację od wielu lat i jedno jest niezmienne – działanie w myśl zasady: “odwiedź nas raz, szybko wyjedź i nigdy nie wracaj”. Dziwi mnie tylko bierność mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców.

Ada
Ada
11 miesięcy temu
Reply to  Grzegorz

To widac malo gmin odwiedziles

Nikodem
Nikodem
11 miesięcy temu
Reply to  Grzegorz

Pewnie wyborca po jesteś.
I wszystko ci nie pasuje,

Szybki
Szybki
11 miesięcy temu
Reply to  Nikodem

Ja jestem wyborcą po i jakoś widząc Wasze chodniki…yyyyy..;) Nikoś…

Jadzia
Jadzia
11 miesięcy temu

No jestem ciekawa czy się im uda do końca maja

to uprzatnac? Moze jaki developer jest to w stanie zalatwic??

Kali
Kali
11 miesięcy temu

Jezeli ZDW nie widzi problemu to jest to Zaklad Pracy Chronionej zatrudniajacy osoby niedowidzace a moze po prostu GLUPIE

Anka
Anka
11 miesięcy temu

Syf, kiła i mogiła w Szczyrku! Niech poza ułożeniem kostki też się jeszcze wezmą za sprzątanie. Przy tych kopczykach jest wszystko!!!

Hermenegilda
Hermenegilda
11 miesięcy temu

Internet wrze

no no
no no
11 miesięcy temu

A to ciekawe, że w ZDW widzą zastrzeżenia co do jakości, ale można przejść nad tym dalej.