Wydarzenia Żywiec

W Żywcu będzie skomplikowana podwyżka za żłobek

Z początkiem stycznia rodzice maluszków będą musieli zapłacić więcej za pobyt pociech w publicznym żłobku. O ile więcej? To zadanie dla matematyków, bo zamiast konkretnych stawek, urzędnicy „zaszyfrowali” je w uchwale.

Obecne stawki ustalone zostały w kwietniu 2013 roku. Za każdą rozpoczętą godzinę opieki nad dzieckiem trzeba płacić 1,20 zł. Ale gdy pobyt dziecka wynosi ponad 10 godzin, każda kolejna liczona jest już po 2,50 zł. W przypadku wyżywienia opłata za dzień ustalona jest na 7 zł. W czwartek, 28 listopada, radni miejscy zadecydowali o nowych stawkach od stycznia 2020 roku. Zapisy o nowych opłatach w uchwale brzmią niezwykle zagadkowo: pobyt do 10 godzin dziennie wyniesie w miesięcznej wysokości 15 proc. minimalnego wynagrodzenia miesięcznego za pracę, obowiązującego w danym roku kalendarzowym, zaokrągloną do pełnych złotych w dół. Kolejny zapis brzmi: za wydłużony pobyt dziecka w wysokości 2,5 proc. minimalnego wynagrodzenia miesięcznego za pracę, obowiązującego w danym roku kalendarzowym za każdą dodatkową godzinę wykraczającą poza 10 godzin dziennego pobytu w żłobku, zaokrągloną do pełnych złotych w dół. Jedyny konkretny i przejrzysty zapis dotyczy podniesienia dziennej stawki za wyżywienie z 7 do 9 zł. W tym przypadku oznacza to, że tygodniowo trzeba będzie zapłacić o 10 zł więcej, czyli średnio o 40 zł więcej miesięcznie.

W przypadku opłat za żłobek następuje zmiana systemu opłat. Obecnie obowiązuje jeszcze opłata za godzinę, a od stycznia będzie ona ryczałtowa. Niestety, wszystko poszło w górę, ale mimo to i tak nie podnosimy stawek w oparciu o przeliczniki. Zatem wprowadzana podwyżka będzie nieznaczna – twierdzi burmistrz Antoni Szlagor.

Czy rzeczywiście nieznaczna? Policzmy. Przyjmijmy, że dziecko przebywa w ciągu miesiąca przez dwadzieścia dni w żłobku po 10 godzin. Daje nam to kwotę 224 złotych + 140 zł za wyżywienie. Łącznie to 364 zł. Natomiast od stycznia, zakładając również pobyt dziecka w ciągu miesiąca przez dwadzieścia dni po 10 godzin, daje nam to kwotę 390 zł (zgodnie z zapisami w uchwale liczymy 15 proc. od minimalnej płacy w 2020 roku, która wyniesie 2600 zł brutto) + 180 zł za wyżywienie. W sumie daje nam to miesięczną opłatę wyższą o 206 zł!

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Pola
Pola
9 miesięcy temu

Chciałbym poznać prawnika który pisał tę uchwałę ! Ciekawe czy wszyscy radni “kumają” o co tu chodzi ? Sprowadzę do Żywca niebawem redaktorów z gazety “FAKT” i publicznie zapytają wybranych radnych o szczegóły :_). Będzie niezła siara hahaha. Skoro to przegłosowali to znaczy że wiedzą na co głosowali….