Wydarzenia Żywiec

W Żywcu były premier Jerzy Buzek rozmawiał o szansie dla jezior Żywieckiego i Międzybrodzkiego! – ZDJĘCIA

Europoseł profesor Jerzy Buzek (z lewej) i burmistrz Żywca Antoni Szlagor

Niedawno Żywiec odwiedził europoseł Koalicji Obywatelskiej profesor Jerzy Buzek. Jego wizyta dotyczyła przygotowań do projektu „Rozwój zeroemisyjnej mobilności nad Jeziorem Żywieckim i Międzybrodzkim”, czyli zagospodarowaniem brzegów obu tych akwenów.

Burmistrz Żywca Antoni Szlagor, który od wielu lat zabiegał, aby doprowadzić do zagospodarowania brzegów jezior, mówi, że będzie to bardzo duża inwestycja i spore wyzwanie dla samorządów Żywca oraz gmin Czernichów i Łodygowice.

– Było sporo spotkań, dyskusji, rozważań. Wiele osób przestało w ogóle wierzyć, że cokolwiek uda się zmienić. Ale ja nie traciłem nadziei, że sprawę uda się doprowadzić do szczęśliwego finału. Dzisiaj mówimy już o konkretach. I to nie są jakieś mrzonki, bo mamy zagwarantowane 35 milionów euro dotacji z Unii Europejskiej. W najbliższych tygodniach zostanie złożony odpowiedni wniosek. Trwają już przygotowania od strony administracyjnej i projektowej. Dzięki temu do 2026 roku powstać ma około 40 km nowych dróg pieszo-rowerowych wokół Jeziora Żywieckiego i wzdłuż Jeziora Międzybrodzkiego! Wiele osób mówi nam, że dzięki temu staniemy się istnym zagłębiem rowerowym dla turystów. I tu muszę zaznaczyć, że absolutnie nie zamierzamy na tym poprzestać, bo chcemy te ścieżki wydłużyć z Żywiecczyzny w kilku kierunkach, m. in. do Szczyrku, Bielska-Białej, Kęt czy Suchej Beskidzkiej oraz w kierunku Słowacji przez Zwardoń, Glinkę i Korbielów – podkreśla burmistrz Antoni Szlagor.

Potencjał Żywiecczyzny i skalę zapowiadanej inwestycji docenia też europoseł Koalicji Obywatelskiej Jerzy Buzek, były premier Polski i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, który jest osobą niezwykle znaną, szanowaną i posiadającą spory autorytet wśród polityków UE. Niedawno profesor Jerzy Buzek gościł w Żywcu. Rozmawiał o pieniądzach z UE i wielkiej szansie jaka otwiera się przed Polską i samorządami.

– Po dwóch latach przerwy pieniądze z UE zaczęły na nowo płynąć do Polski, dzięki czemu możliwe jest jak najszybsze uruchomienie rewitalizacji brzegów jezior Żywieckiego i Międzybrodzkiego. Marzenia powoli stają się rzeczywistością! – podkreślił europoseł profesor Jerzy Buzek, który niejednokrotnie chwalił burmistrza Antoniego Szlagora wskazując, że jest dobrym gospodarzem miasta.

Jak przyznaje burmistrz Antoni Szlagor były premier Jerzy Buzek często gości w Żywcu.

– Nie przesadzę, gdy powiem, że to przyjaciel i ambasador interesów naszego miasta. Rozmowy z nim są niezwykle konkretne. Zawsze jest żywnie zainteresowanym tym, co dzieje się w Żywcu, a co ważne, dopytuje w czym może pomóc. I tej pomocy nie odmawia. Dzięki temu mamy pozytywne efekty dla miasta. Warto podkreślić, że chociaż nie pochodzi on z Żywiecczyzny, to dla naszego regionu zrobił ogromnie dużo – zaznacza burmistrz Antoni Szlagor.

Na koniec podajmy kilka szczegółów dotyczących projektu zagospodarowania brzegów jezior Żywieckiego i Międzybrodzkiego, gdzie koordynatorem jest Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu. Zagwarantowana unijna dotacja to około 35 mln euro. Wkład własny ze strony trzech samorządów miałby wynieść około 7 mln euro. W samym Żywcu, gdzie obecnie jest około 8 km ścieżek pieszo-rowerowych, plany dotyczą dostosowania istniejącej ścieżki do standardów rowerowych przez modernizację od skrzyżowania ul. Sadowej ze Słonki do boiska Górala Żywiec (długość ok. 1,2 km) oraz budowę ścieżki od kładki na rzece Leśnianka do granicy z Wieprzem (ok. 4,2 km). Szacowany koszt to 12 mln zł. Poza tym plany zakładają budowę dróg pieszo-rowerowych: od Działów Zadzielskich do granicy z Tresną (ok. 4,5 km – 15 mln zł), do granicy z Zarzeczem (9,5 mln zł), od mostu trzebińskiego do granicy ze Świnną (ok. 2,5 km) i dodatkowo ok. 6 km nowych dróg pieszo-rowerowych (2 mln zł), od mostu na Niwach do granicy z Leśną (ok. 3 km – 6 mln zł), od Rynku do skrzyżowania Sienkiewicza z Żeromskiego oraz od ronda na ul. Krakowskiej do źródełka przy ścieżce pieszo-rowerowej (500 tys. zł) oraz od Rynku przez ul. Komonieckiego i Moszczanicką do skrzyżowania z ul. Krakowską (ok. 4,5 km – 10,5 mln zł).

– W sumie w Żywcu będziemy mieli aż około 25 km dróg pieszo-rowerowych o nawierzchni bitumicznej! – mówi burmistrz Antoni Szlagor.

Dodatkowo planowana jest budowa parkingu park&ride w Żywcu Moszczanicy wraz z infrastrukturą towarzyszącą obsługującą transport wodny za ok. 3,5 mln zł.

***
Sfinansowano ze środków KWW Burmistrza Antoniego Szlagora

 

google_news