Kultura i rozrywka Wadowice

Wadowice: Fagoty w roli głównej

Fot. Bogdan Szpila

W zorganizowanym po raz czwarty w Wadowicach Festiwalu Fagotowym rywalizowało 93 uczniów szkół muzycznych z całej Polski.

Przesłuchaniom towarzyszyły koncerty – Arka Adamczyka (fagot) z Orkiestrą Symfoniczną PSM I i II stopnia w Wadowicach pod dyrekcją Piotra Kiełbińskiego oraz kwintetu grającego w składzie Arek Adamczyk, Kristian Oma RØnnes, Karolina Borodacz, Beniamin Lewi, Jacek Płóciennik, Maksymilian Mirowski. Ostatni, trzeci dzień festiwalu poświęcony był warsztatom prowadzonym przez znanych mistrzów gry na tym instrumencie.

Nagrodą dla najlepszych był złoty, srebrny, bądź brązowy fagot. Z grona uczniów PSM I i II stopnia w Wadowicach najwyższą nagrodą – złotem fagotem jurorzy (w polsko-norweskim składzie) uhonorowali Bartłomieja Kowalskiego. Srebrne fagoty otrzymali – Justyna Stawowczyk, Karol Kowalewski, Mikołaj Mikuła, Sylwia Kusina i Robert Kusina, a brązowy fagot zdobyła Wanessa Warchał.

– Festiwal to nie tylko artystyczna rywalizacja, ale także spotkania ludzi o wspólnej pasji – twierdzi Jan Kamiński, dyrektor PSM I i II stopnia w Wadowicach, pomysłodawca i organizator konkursu. – To także między innymi zajęcia warsztatowe z najlepszymi w Polsce i Europie nauczycielami gry na fagocie. To również trudna do przecenienia integracja środowiska fagotowego. Wszak do Wadowic zjechali młodzi muzycy z całej Polski, zarówno ze znanych ośrodków muzycznych, miedzy innymi z Katowic, Opola, Warszawy jak również z niewielkich miast, jak się okazuje, również mających świetne wyniki w nauczaniu gry na tym pięknym instrumencie – podkreślił dyrektor.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments