Wydarzenia Wadowice

Wadowice: Komisja Rewizyjna bez opozycji

Mateusz Klinowski. Fot. Bogdan Szpila

Podczas dzisiejszej, nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Wadowicach (25 maja) odwołano z funkcji szefa Komisji Rewizyjnej Mateusza Klinowskiego.

Decyzja radnych sprawiła, że komisja mająca w założeniu ustawy o samorządzie gminnym kontrolować poczynania burmistrza, gminnych jednostek organizacyjnych i pomocniczych gminy, składa się obecnie wyłącznie z radnych Prawa i Sprawiedliwości popierających działania burmistrza Wadowic Bartosza Kalińskiego (również PiS). Tymczasem dobrym zwyczajem w wadowickim samorządzie było (tak jest nadal w wielu gminach), że komisję rewizyjną tworzyli samorządowcy opozycyjni. Kilka wcześniejszych prób odwołania Mateusza Klinowskiego z funkcji przewodniczącego spełzło na niczym. Dopiero zmiana (przed miesiącem) statutu gminy umożliwiła usunięcie byłego burmistrza Wadowic z funkcji przewodniczącego komisji rewizyjnej.
Według radnych przygotowujących wniosek o odwołanie Klinowskiego, prace komisji rewizyjnej były sparaliżowane, bowiem przewodniczący uniemożliwiał jej normalne funkcjonowanie. Klinowski ripostował twierdząc – państwo nie życzycie sobie, aby radni mieli jakąkolwiek kontrolę nad tym, co się tutaj dzieje. Zaś komentując odwołanie, Klinowski stwierdził, że – decyzję radnych ocenią mieszkańcy, a odwołano go, bowiem jest w opozycji do rządzących. Każda dyktatura kiedyś się skończy – stwierdził były włodarz papieskiego grodu.

Po odwołaniu Klinowskiego z pracy w komisji rewizyjnej zrezygnowali radni klubu “Wolne Wadowice” – Robert Malik, Paweł Krasa, Maciej Mąka. Nowym przewodniczącym komisji  wybrano Mariusza Jakubasa z klubu „Razem dla Gminy i Mieszkańców” (za wyborem głosowało 14 radnych, 5 przeciw, 2 wstrzymało się od głosu).

Obecnie Komisję Rewizyjną oprócz Jakubasa tworzą osoby startujące podobnie jak burmistrz Bartosz Kaliński z listy PiS: Anna Pławny, Ireneusz Chrapla, Tomasz Korzeniowski, Franciszek Lempart, Ludwika Tkacz, Maria Potoczna.

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

Nie tylko w Wadowicach są takie praktyki, że Komisja Rewizyjna mająca za główne zadanie kontrolować organ wykonawczy jest złożona z radnych z koalicji popierającej włodarza. Będzie rzetelna kontrola? – można łatwo odpowiedzieć.