Kultura i rozrywka Wadowice

Wadowice: Tożsamość na fotografiach

Fot. Bogdan Szpila

Częstochowski fotografik Marcin Szpądrowski prezentuje w Wadowickiej Bibliotece Publicznej najważniejsze wydarzenia ostatnich dziesięcioleci w kilku miastach w Polsce.

Na ekspozycję zatytułowaną „Tożsamość” składają się zdjęcia wykonane podczas ważnych wydarzeń w Częstochowie, Warszawie, Krakowie, Wadowicach i Oświęcimiu, które połączyły Polaków i skłoniły do refleksji nad swoim życiem i tożsamością. Wśród prac – jedna osobista – związana z bohaterską historią dziadka autora wystawy, ppłk. Kazimierza Szpądrowskiego – absolwenta wadowickiego gimnazjum, późniejszego piłsudczyka, legionisty, wysokiego oficera wywiadu, bohatera wojny polsko – bolszewickiej i wojny obronnej w 1939 roku.

Wystawa Marcina Szpądrowskiego składa się z ponad 40 zestawów fotografii. Motywem spajającym większość z nich jest Jasna Góra. Prezentowane zdjęcia dokumentują jasnogórskie pielgrzymki (m.in. wojskowych, motocyklistów, kibiców, Żołnierzy Wyklętych), różnego rodzaju uroczystości oraz festiwale muzyki sakralnej. Na ekspozycji znajdą się też fotografie wykonane w dniu śmierci Papieża Jana Pawła II oraz podczas 73. Rocznicy Wyzwolenia Niemieckiego Obozu Zagłady Auschwitz-Birkenau.

Mottem wystawy są słowa Lecha Kaczyńskiego, prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 11 września 2007 r.: „Musimy pielęgnować swoją kulturę, musimy pamiętać o swojej historii, musimy pamiętać o swojej tożsamości. Tożsamości ciekawej, niepowtarzalnej, na którą złożyły się nasze skomplikowane dzieje.”

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments