Porady i inspiracje

Warunki franczyzy – jak zostać franczyzobiorcą?

Stawiający pierwsze kroki w biznesie mogą liczyć na pewnego rodzaju ułatwienia, które oferuje im franczyza. Sprawdzamy, co zyskują franczyzobiorcy i dlaczego tak chętnie otwierają własne biznesy (pod rozpoznawalnym szyldem)!

Warunki franczyzy – różne oferty od franczyzodawców

Franczyza to system ścisłej współpracy między franczyzodawcą i franczyzobiorcą, który umożliwia prowadzenie biznesu wielu Polakom. Jak zostać franczyzobiorcą i o czym należy pamiętać, decydując się na taką działalność? Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w momencie, w którym wchodzimy w sieć franczyzową, zgadzamy się na wszystkie warunki franczyzy. Musimy więc opłacić koszty franczyzy takie jak licencja i korzystanie z know-how. Godzimy się wtedy także na kontrolę ze strony franczyzodawcy i udostępnienie mu wszelkich potrzebnych do tego dokumentów.

 

Oferty franczyzy są różnorodne, ale w każdej to franczyzobiorca ustala ceny swoich produktów lub usług. Dlatego też wysokość uzyskanego zysku zależy raczej od nas i marży, jaką nałożymy na konkretną rzecz. Musimy pamiętać też, że warunki franczyzy różnią się w zależności od konkretnej branży, ale także w zależności od franczyzodawcy. Bywają również tacy, którzy gwarantują nawet określone kwoty comiesięcznych zarobków.

Umowa franczyzy – prawa i obowiązki franczyzobiorców i franczyzodawców

Właścicielem znaku towarowego i marki sieci franczyzowej zawsze pozostaje franczyzodawca. Franczyzobiorca prowadzi swój biznes pod jego szyldem. Jest on także czasem właścicielem mienia znajdującego się w danym punkcie usługowym, restauracji czy sklepie. Umowa określa wszystkie warunki franczyzy. To w niej zawarte są prawa i obowiązki obu stron. To jej zapisy pozwalają na posługiwanie się chociażby właśnie znakiem towarowym czy nazwą handlową. Jednak przede wszystkim umożliwiają one działanie na zasadach know-how wypracowanych i przekazanych przez franczyzodawcę. Stanowią one zbiór wiedzy na temat wszelkich sposobów postępowania, współpracy z klientem i innych sprawdzonych rozwiązań dla konkretnej branży.

 

W umowie określone są także warunki współpracy na wypadek kłopotów w funkcjonowaniu. Zawiera ona także informacje o czasie jej obowiązywania i określa warunki ewentualnego rozwiązania współpracy. Oferty franczyzy możemy znaleźć niemal na każdym kroku – warto sięgnąć jednak po biznes bliski naszym zainteresowaniom. Wcześniej powinniśmy pogłębić swoją wiedzę na temat tego, jak zostać franczyzobiorcą i czy warunki franczyzy spełniają nasze oczekiwania.

Jak zostać franczyzobiorcą?

Poszukując odpowiedniej oferty franczyzy, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy posiadamy odpowiednio wysoki wkład potrzebny na kapitał początkowy. Ten będzie oczywiście różnił się w poszczególnych branżach i u poszczególnych franczyzodawców.

 

Warto jednak wiedzieć, że kapitał ten jest w przypadku biznesu franczyzowego dużo niższy niż przy rozkręcaniu czegoś zupełnie nowego. Przyszły franczyzobiorca nieraz musi posiadać też odpowiednie kwoty, które przeznaczy na początkową opłatę franczyzową i zaopatrzenie swojego punktu czy sklepu w niezbędne towary. Konieczne jest także zabezpieczenie pieniędzy na moment samego otwarcia.

 

Wiemy, jak zostać franczyzobiorcą i co musimy mieć na początku biznesu. Jakimi cechami powinniśmy się odznaczać, aby prowadzić tego typu biznes? Przede wszystkim musimy / powinien umieć lub nauczyć się dostosowywać do otrzymanych gotowych koncepcji i ich realizacji. (Nie ma tu za dużego pola manewru i miejsca na improwizację.) Pomimo tego, że będąc franczyzobiorcą, mamy wiedzę na temat sprawdzonych przez franczyzodawcę rozwiązań, musimy się liczyć z dużym zaangażowaniem i koniecznością samodzielnego podejmowaniem decyzji, a także ponoszeniem ich ewentualnych konsekwencji. Ponadto musimy wykazywać się przedsiębiorczością i umiejętnościami interpersonalnymi, aby zarządzać swoim zespołem.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments