Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Weekendowy atak zimy za sprawą alpejskiego niżu Robin. Uważajcie na drogach i w górach! (aktualizacja)

Fot. Marcin Płużek

IMGW ostrzega przed niebezpieczną pogodą w naszej części kraju. Ma się dawać we znaki przez cały weekend. – Wszystko za sprawą niżu znad Alp o nazwie Robin – stwierdzają synoptycy.

– Spodziewamy się intensywnych opadów śniegu, nawet ponad 30 cm, lokalnie około 40 cm za cały weekend oraz opadów marznących powodujących gołoledź. W niedzielę stopniowe uspokojenie w pogodzie – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Trudne warunki mają panować nie tylko na drogach, ale i w górach. W Beskidach ma szybko przyrastać pokrywa śnieżna, a przy tym okresowo może wiać porywisty wiatr, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Aktualizacja

IMGW wydał już ostrzeżenia meteorologiczne dla całego regionu. Dotyczą intensywnych opadów śniegu.

– Prognozowane są opady śniegu o natężeniu umiarkowanym powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 30 cm do 40 cm, lokalnie na terenach powyżej 600 m n.p.m. do 45 cm. Najbardziej intensywne opady prognozowane są w sobotę w dzień – wskazują synoptycy.

O ile w całym regionie wydano ostrzeżenie drugiego stopnia, to dla powiatu suskiego – trzeciego stopnia. – Prognozowane są opady śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym powodujące przyrost pokrywy śnieżnej od 40 cm do 55 cm, wysoko w Karpatach do 65 cm. Najbardziej intensywnych opadów należy spodziewać się w sobotę – ostrzegają w IMGW.

Ostrzeżenia są ważne od dziś do niedzielnego ranka.

Grafika: IMGW

Przed trudnymi warunkami drogowymi ostrzegają też policjanci.

– Opady śniegu spowodowały zaleganie zasp i błota pośniegowego na drogach, a zmienna temperatura oscylująca w okolicach zera stopni powoduje na zmianę roztopy i zamarzanie. Takie warunki pogodowe nie sprzyjają bezpieczeństwu na drodze i wymagają od uczestników ruchu drogowego szczególnej uwagi i ostrożności. W takich warunkach, kierujący pojazdem obowiązany jest zachować szczególną ostrożność – wskazuje Sławomir Kocur, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej.

– Przed wyruszeniem w trasę zadbajmy o dobry stan techniczny naszego pojazdu. Dopiero gdy samochód jest odśnieżony i z czystymi, odmrożonymi szybami, możemy ruszać w drogę. Apelujemy również do kierowców samochodów ciężarowych o to, aby pamiętali o odśnieżeniu naczep i plandek – spadający z nich śnieg może być przyczyną bardzo niebezpiecznych zdarzeń na drogach. Będąc już w trasie, dostosujmy prędkość do warunków, włączmy wymagane światła i przede wszystkim zachowajmy bezpieczną odległość od poprzedzającego nas samochodu. W zimowych warunkach musimy pamiętać o tym, że droga hamowania może się znacznie wydłużyć. Reagujmy więc z wyprzedzeniem. Do tej zasady stosujmy się też w rejonie przejść dla pieszych. Zwróćmy uwagę na pieszych, którzy mogą być gorzej widoczni. Koniecznie zmniejszmy prędkość. Bądźmy życzliwi i wyrozumiali dla innych uczestników ruchu drogowego – radzi funkcjonariusz.

Piesi nie powinni zapominać o elementach odblaskowych. Zwiększy to ich widoczność i pozwoli kierowcy na zauważenie ich już ze znacznej odległości. Przechodząc przez jezdnię w miejscu bezpiecznym i do tego przeznaczonym należy zachować wzmożoną czujność. – Dajmy się zauważyć innym uczestnikom ruchu drogowego. Nie wchodźmy też na przejście dla pieszych w ostatnim momencie, tuż przed nadjeżdżający pojazd – zwraca uwagę policjant.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Beskid off road team 4x4
Beskid off road team 4x4
3 miesięcy temu

Naturalna selekcja posiadaczy praw jazdy:)) świetnie

zgłupnąć idzie.
zgłupnąć idzie.
3 miesięcy temu

Miara różna dla tej samej grubości śniegu. IMGW po aktualizacji uznaje opady nie intensywne lecz umiarkowane a i trzeci stopień też umiarkowane. Ale i IMGW pisze o intensywnych opadach w tych umiarkowanych. Poczuję prawdę rano na łopacie do odśnieżania.

zima zła
zima zła
3 miesięcy temu

Globalne ocieplenie w ataku