Wydarzenia Bielsko-Biała

Wiceminister Szwed robił sobie kampanię? NIK zawiadamia prokuraturę

Najwyższa Izba Kontroli przygotowała zawiadomienie do prokuratury w sprawie byłego ścisłego kierownictwa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, w tym byłego wiceministra Stanisława Szweda (PiS). Chodzi o rządowy program Aktywni+.

Jak informuje NIK program miał zwiększyć aktywność osób starszych, dzięki wsparciu finansowemu organizacji pozarządowych, które działają na rzecz seniorów. Na 2023 rok ministerstwo ogłosiło konkurs, do którego zgłoszono 1907 projektów na około 282 mln zł. Do dofinansowania wybrano 518 ofert na ok. 39 mln zł. NIK wskazuje, że w kwietniu 2023 roku w ministerstwie zmieniono regulamin konkursu i zarządzenie dotyczące powołania komisji konkursowej, a w trybie oceny strategicznej dofinansowano 141 projektów.

– Z 44 organizacji pozarządowych, które na tej podstawie dostały środki w województwie śląskim aż 24 prowadziły działalność w okręgu, z którego w wyborach do Sejmu kandydował ówczesny wiceminister Stanisław Szwed. Organizacje otrzymały w sumie ponad 1,7 mln zł. Przyjęte rozwiązania nie zapewniły optymalnego wyboru projektów, głównie z powodu zmian wprowadzonych już w trakcie rozstrzygania konkursu. Zmiany te nie gwarantowały, że publiczne środki przeznaczone na dofinansowanie organizacji pozarządowych, zostaną wydane zgodnie z ustawowymi zasadami gospodarności. W konsekwencji wprowadzanych zmian wybór ofert miał w niewielkim stopniu charakter konkursowy. Na podstawie oceny strategicznej dofinansowano oferty, które w podstawowym trybie konkursu, otrzymały mniejszą liczbę punktów niż oferty ocenione wyżej przez ekspertów. Stanowiło to naruszenie ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie, zgodnie z którą współpraca organów administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi odbywa się na zasadzie uczciwej konkurencji – stwierdziła NIK w komunikacie dodając, że przygotowała zawiadomienie do prokuratury w sprawie byłej minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, byłego wiceministra w tym resorcie Stanisława Szweda oraz byłej dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej Joanny Jeleniewskiej. Z prośbą o komentarz zwróciliśmy się do biura poselskiego Stanisława Szweda.

Raporty naznaczone politycznie

Poseł Stanisław Szwed mówi, że podchodzi do sprawy spokojnie. – Były wcześniejsze raporty NIK dotyczące dotacji dla organizacji działających na rzecz seniorów i nic z nich nie wynikało. Teraz wiadomo, że raporty naznaczone są politycznie. W 2023 roku staraliśmy się podjąć takie działania, by jak najwięcej organizacji mogło skorzystać z dofinansowania. To było pokłosie tego, że wcześniej było mniej środków i otrzymywało je mniej organizacji, a z roku na rok było coraz więcej chętnych. W poprzednich latach najwięcej organizacji składających wnioski było z województwa śląskiego, w tym z Podbeskidzia, czyli z mojego okręgu wyborczego. To organizacje niezwykle prężnie działające, które widząc, jak robią to inni, również przyłączały się do tego programu. Byłem na wielu spotkaniach u nas w regionie, i nie tylko, i widziałem jak te projekty są dobrze robione. Osobiście bardzo się cieszę, że skorzystało z tego wiele organizacji. Teraz dowiadujemy się, że NIK będzie się nami zajmować. Warto podkreślić, że sprawozdania organizacji z rozliczenia dofinansowania w 2023 roku dopiero co spłynęły do ministerstwa, gdzie rozdzielono rodzinę od polityki senioralnej, i nie są jeszcze przeanalizowane. Tym bardziej NIK nie miała możliwości ich skontrolowania – podkreśla poseł Stanisław Szwed.

google_news
32 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Donald
Donald
1 miesiąc temu

“Bezpieczna Przyszłość Polkalów” masz Pan błąd na busie. Mierni pod każdym względem.

!
!
1 miesiąc temu
Reply to  Donald

Z BULEM potwierdzam ten błąd , dobrze ,że teraz rządzą ideały

Oto Pytanie i Odpowiedź??
Oto Pytanie i Odpowiedź??
1 miesiąc temu

Teraz w nagrodę lewicowi wyborcy Donalda i Hołowni będą mieli danie mięsne z robaczków a za płotem będą dygac i patrzyć żeby tylko ciapaty nie wszedł do jego domu czy może bloku??oj odbije wam się wkrótce ten jedyny program ***** *** skurczybyki jedne.

Skandal
Skandal
1 miesiąc temu

Przestępcy z Koalicji 13 Grudnia osądzają innych!Konstytucja przez nich połamana, Sędziów wyrzucają bezprawnie, Hołownia już kilkukrotnie połamał prawo i teraz osądzają innych, co za bezczelność.

Edi
Edi
1 miesiąc temu

Marny wiejski karierowicz tacy są w pis nie kumaty i sługa jarka to widać u niego w 100 %.

!
!
1 miesiąc temu
Reply to  Edi

Bujaj się błaźnie

Irena z tela
Irena z tela
1 miesiąc temu
Reply to  !

Boli prawda to marny karierowicz nie polityk dlatego wiocha to kupiła za pomocą czarnych nierobów widać że dali mafiozo.

!
!
1 miesiąc temu
Reply to  Irena z tela

bujaj się błaźnie

księgowy
księgowy
1 miesiąc temu
Reply to  Edi

Pan Szwed to człowiek miłujący partyjne stanowiska i apanaże ale…. W przeciwieństwie do pozostałych polityków PIS z BB tj. Chrząszcz, Drabek czy Puda jako minister nie skąpił grosza dla lokalnych organizacji społecznych.Czy finansowe wsparcie i podarunki rozdawane przez ministra Szweda były zgodne z prawem to zbadał NIK.

Dorka
Dorka
1 miesiąc temu

A tak pięknie olewał emerytury stażowe i takie piękne zdjęcia sobie cykał przy kościółkach.

Karol
Karol
1 miesiąc temu
Reply to  Dorka

Ta banda nierobów robiła cały czas zdjęcia w kościele z ciemnotą z osp straszokami i babami ze wsi i tak na nich ta ciemnota głosowała ale to juz koniec złodziei nierobów.

Kcz
Kcz
1 miesiąc temu

Do więzienia zlodzieji

Irena
Irena
1 miesiąc temu
Reply to  Kcz

I to szybko rozliczymy i jego.

polak
polak
1 miesiąc temu

Rozliczyć i sowicie ukarać,dosyć życia darmowego za nasze pieniądze.

Targowica 21 wieku
Targowica 21 wieku
1 miesiąc temu
Reply to  polak

Polak?Polskę to sprzedałeś przy urnie wyborczej folksdojczu

polak
polak
1 miesiąc temu

Spiesz sie do psychiatry może jeszcze nie jest a późno

kiedy konkrety?
kiedy konkrety?
1 miesiąc temu

To ciekawa historia ,ale sporą grupę wyborców ciekawi kiedy będzie dobrowolny ZUS ,kwota wolna od podatku 60 tys., kredyt zero procent ,akademik za złotówkę ,paliwo po 5,19 , czterodniowy tydzień pracy ,rachunki za prąd i gaz o połowę mniejsze i jeszcze 93 inne konkrety.

nie dla ciebie
nie dla ciebie
1 miesiąc temu

Czy naprawdę ciekawa?

Romek
Romek
1 miesiąc temu

Dla siebie nie zabrał.

gratulacje myślenia
gratulacje myślenia
1 miesiąc temu
Reply to  Romek

aha, dla siebie musiałby zabrać czyli włożyć do swojej kieszeni i wtedy by było niedobrze

Paweł
Paweł
1 miesiąc temu

Albo na samochodzie widocznym na zdjęciu jest napis z błędem: “POLKAÓW”, zamiast Polaków, albo Pan S. Szwed służy innemu narodowi.

nie wiadomo
nie wiadomo
1 miesiąc temu
Reply to  Paweł

z czeskim błędem może nastawiony na czeski Cieszyn?

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  nie wiadomo

Nie pozwalam minusować trolla podszywacza,never!

wiadomo
wiadomo
1 miesiąc temu
Reply to  Hermenegilda

Podszywacz, minusować ciebie nie ma sensu, jesteś jeden chodzący minus

Jan
Jan
1 miesiąc temu

Karierowicz i lewe ręce taki cicho ciemny wybranek ciemnoty wiejskiej i czarnych niemyślących kto go zna to nie odda głosu widać to u niego na wsi gdzie przegrał i co na to pisiory.

Danuta
Danuta
1 miesiąc temu
Reply to  Jan

Hej, hej ja znam Pana Szweda od początku jego zaangażowania. Jest w porządku. I proszę mnie nie obrażać, jestem że wsi i jestem z tego dumna. Acha mam wyższe wykształcenie, studia podyplomowe na UŚ,. A jak ktoś dopiero dostał dowód to przykro mi ale doucz się Jasiu.

!
!
1 miesiąc temu
Reply to  Danuta

to nie żaden Jasiu to buc kilku nicków z dziurą we łbie

Kaziu
Kaziu
1 miesiąc temu

Redaktorku czy przeczytałeś regulamin przyznawania dotacji radzę przeczytać a potem pisać

coś podobnego
coś podobnego
1 miesiąc temu
Reply to  Kaziu

NIK nie umie czytać?

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

Niewinny nie musi się tłumaczyć politycznością.

WYBORCA
WYBORCA
1 miesiąc temu

A mówili przecież prawdę : „Do polityki nie idzie się dla pieniędzy „
Miało być : „ Po Pieniądze „ Drobna pomyłka %

kasa
kasa
1 miesiąc temu
Reply to  WYBORCA

ustalam: 30%