Wydarzenia Bielsko-Biała

Większość z 240 małych pacjentów tego oddziału „Wojewódzkiego” to wcześniaki. Dziś ich święto

Fot. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

17 listopada przypada Światowy Dzień Wcześniaka. W ostatnim roku w Oddziale Patologii Noworodka Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej leczonych było 240 dzieci, z czego większa część z nich to wcześniaki.

Dr Danuta Zimmer, kierownik Oddziału Patologii Noworodka Szpitala Wojewódzkiego podkreśla, że placówka dysponuje nowoczesnym sprzętem. Wysokiej klasy specjaliści pracujący w tym oddziale stale poszerzają wiedzę na temat leczenia wcześniaków. – W ostatnich latach dodatkowo borykaliśmy się z problemami dzieci urodzonymi przez kobiety, które przeszły w ciąży COVID-19. Część z tych dzieci demonstrowała po urodzeniu cechy infekcji wrodzonej lub przebytego niedotlenienia wewnątrzmacicznego. Prawdopodobnie kolejne lata pokażą, jakie będą długofalowe konsekwencje przebytego przez matkę zakażenia na rozwijające się wewnątrzmacicznie dziecko – wyjaśnia dr Zimmer.

Dzieci, a zwłaszcza wcześniaki, które opuszczają Oddział Patologii Noworodka Szpitala Wojewódzkiego, nadal są pod opieką pracujących tu specjalistów w ramach Poradni Patologii Noworodka. – Już od kilku lat najmniejsze wcześniaki objęte są bezpłatnym programem lekowym profilaktyki zakażeń wirusem RS. Wirus RS powoduje infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych prowadząc do zapalenia oskrzelików, zapalenia płuc i ciężkich zaburzeń oddychania. Jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci urodzonych przedwcześnie, głównie z dysplazją oskrzelowo-płucną. W programie lekowym podajemy niemowlętom gotowe immunoglobuliny, które chronią dzieci przed ciężkim przebiegiem infekcji RSV – dodaje Danuta Zimmer.

– Według Światowej Organizacji Zdrowia, wcześniak to dziecko urodzone między 22 a 37 tygodniem ciąży. Jest to niejednorodna grupa dzieci. Obejmuje późne wcześniaki, które rodzą się blisko terminu porodu, tj. między 34 a 37 tyg. ciąży oraz te, które są skrajnie niedojrzałe i trudne do utrzymania przy życiu – urodzone przed ukończeniem 28 tyg. ciąży. Te skrajnie niedojrzałe noworodki o urodzeniowej masie ciała poniżej 1 000 g, wymagają szczególnej troski, intensywnego leczenia po porodzie i specjalnego postępowania od pierwszych chwil życia, wielu złożonych procedur medycznych oraz wielotygodniowego pobytu w oddziale – przybliża Anna Szafrańska, rzecznik bielskiego szpitala.

Problemy medyczne, pielęgnacyjne i rokowanie co do przyszłego rozwoju zależą od tego, jak wcześnie dziecko przyszło na świat, ale również od wielu czynników chorobowych lub nieprawidłowości rozwojowych, którymi dziecko jest obciążone. To znaczy – im wcześniej dziecko było urodzone, tym bardziej narażone jest na powikłania w postaci krwawień i zmian w zakresie układu nerwowego, dysplazji oskrzelowo-płucnej, retinopatii wcześniaków, przetrwałego przewodu tętniczego czy martwiczego zapalenia jelit.

W dniu święta wcześniaków Oddział Patologii Noworodka dekorowany jest na fioletowo. Stroje w tym kolorze noszą również specjaliści, którzy na co dzień zajmują się małymi pacjentami. Fioletowy dedykowany jest osobom wrażliwym, wyjątkowym oraz walecznym.

google_news
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu

Jaki procent Wcześniaków rodzi się w Polsce, regionie czyli jaki jest procent potencjalnych pacjentów Oddziału? Byłam kiedyś wcześniakiem.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu
Reply to  Hermenegilda

Byłam wcześniakiem, ale Światowa to niestety nie jestem.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu
Reply to  Hermenegilda

Dzisiaj też świętuję, ubrałam się w fioletowy sweter – jako że jestem wrażliwa, wyjątkowa, waleczna.