Wydarzenia Bielsko-Biała Sucha Beskidzka

Wielkie sprzątanie Babiej Góry. 360 osób zebrało ponad 1900 litrów śmieci

1920 litrów śmieci – to wynik drugiej odsłony akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2023”, którą przeprowadzono w rejonie Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim w minioną sobotę, 20 maja.

Akcję już od lat organizuje bielski oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. W tym roku pierwsze sprzątanie odbyło się 22 kwietnia na szlakach Klimczoka (o czym pisaliśmy). Drugie miało miejsce właśnie teraz na Babiej Górze, a trzecie planowane jest na 17 czerwca w rejonie Hrobaczej Łąki.

W sobotę na szlakach w obrębie Babiogórskiego Parku Narodowego i poza nim pojawiło się 361 osób, w tym 280 dzieci i młodzieży. – Wszystkie grupy prowadzone były przez przewodników górskich z Koła Przewodników PTT przy Oddziale PTT w Bielsku-Białej oraz z oddziałów w Chrzanowie i Nowym Sączu, za co serdecznie im dziękuję – mówi prezes bielskiego PTT Szymon Baron. – Wszystkich uczestników akcji niezwykle gościnnie przywitali na Polance Odkrywców w Zawoi Markowej pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego. Na chętnych czekała też możliwość odwiedzenia wystawy stałej oraz Ogrodu Roślin Babiogórskich przy siedzibie dyrekcji BgPN. Część grup skorzystała z tych atrakcji. Na Polance Odkrywców na wszystkich czekało ognisko, na którym można było upiec pyszne kiełbaski. Była też okazja do wspólnych zabaw i nawiązywania nowych znajomości. Przyniesione przez uczestników akcji śmieci zostały zabezpieczone przez pracowników Parku.

W akcji wzięły udział następujące grupy: członkowie Oddziału PTT w Bielsku-Białej, trzy Szkolne Koła PTT z oddziału bielskiego: „Everest” z SP nr 6 Integracyjnej w Bielsku-Białej, „Krokus” z SP w Rybarzowicach oraz Szkolne Koło PTT „Halniaki” z SP nr 2 w Kozach, podopieczni Fundacji Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia z placówek w Kętach, Międzyświeciu, Oświęcimiu i Żywcu oraz ze stowarzyszenia „Tęczowa Przystań”, kilku wolontariuszy z Aluprofu S.A., Oddział PTT w Nowym Sączu wraz ze Szkolnym Kołem PTT z Łabowej, młodzież z SKK PTT przy I LO w Chrzanowie, SKK PTT z liceum w Trzebini, SP nr 8 w Trzebini, ZSECh w Trzebini i SP w Płazie, SKK PTT z SP w Luszowicach, SP nr 3 w Chrzanowie i KSW w Libiążu, SKK PTT z SP nr 8 w Chrzanowie, SP w Zagórzu i SP w Jankowicach.

Akcja „Sprzątamy Beskidy z PTT 2023” odbywa się pod patronatem honorowym marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego, marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego i prezes Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Jolanty Augustyńskiej. Ta ostatnia była obecna podczas ostatniej akcji. Patronat medialny nad sprzątaniem od wielu lat sprawują „Kronika Beskidzka” i portal informacyjny beskidzka24.pl. – Akcję wspierają także nasi niezawodni sponsorzy: Grupa Kęty S.A. oraz Polskie Mięso i Wędliny Łukosz sp. z o.o. Za fotorelację z wydarzenia odpowiada FotoGrupa2B – podkreśla Szymon Baron.

Fot. Monika Więzik

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
gratulacje dla uczestników, organizatorów
gratulacje dla uczestników, organizatorów
10 miesięcy temu

Jest różnica w jakości sprzątania w kwietniu a czerwcu