Bielsko-Biała Kultura i rozrywka

Wielkie świętowanie w Kozach

Święto Powiatu Bielskiego, Dni Kóz i koziańskie Dożynki Gminne – w najbliższy weekend Kozy staną się świąteczną stolicą powiatu, łącząc te trzy wydarzenia.

– Co roku świętujemy w innej gminie. Tym razem w Kozach, gdzie będziemy wspólnie bawić się na Dniach Kóz i dziękować za plony na dożynkach gminnych. Nie udało się przez pandemię rok temu, z tym większą przyjemnością zapraszamy 11 i 12 września – mówi Magdalena Fritz, rzecznik Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej. – Wykorzystajmy okazję do spotkań, za którymi tak tęskniliśmy, gdy koronawirus zamknął nas w domach. Spotkań ze znajomymi, spotkań z kulturą i tradycją naszego powiatu – dodaje starosta Andrzej Płonka.

Centrum wydarzeń będzie plac targowy. Warto pojawić się tam już w sobotę o 14.00. – W koncercie „Gwiazdy, gwiazdeczki powiatu bielskiego” zobaczycie i usłyszycie dzieci i młodzież, które brały udział w Powiatowym Przeglądzie Grup Artystycznych SAGA. Potem pojawią się już znani artyści, a ze sceny popłyną głównie rytmy reggae. W rozkładzie jazdy mamy m.in. The Djangos oraz Maleo Reggae Rockers! – zachęcają do odwiedzin organizatorzy.

W niedzielę zaplanowano tradycyjne obrzędy dożynkowe: przejazd korowodu dożynkowego, mszę świętą oraz ceremonię dożynkową. Początek o 10.30. Atrakcji przygotowanych w tym dniu jest mnóstwo. Wśród nich: tor sprawnościowy dla najmłodszych „Zostań strażakiem” czy konkurs wiedzy „Koziański omnibus”. Panie z licznych KGW przygotowują się do przeglądu potraw regionalnych „Kulinarne dziedzictwo powiatu bielskiego” i obiecują, że będzie okazja do degustacji. – To gwóźdź programu każdego powiatowego święta, więc odbędzie się z pewnymi modyfikacjami wymuszonymi przez obostrzenia epidemiczne. Już mogę zaprosić na pyrdelonkę z Jaworza, kapuśniorę z Buczkowic, czy kołacza z Porąbki – mówi Magdalena Więzik, naczelnik wydziału Promocji Powiatu, Kultury, Sportu i Turystyki bielskiego starostwa. To nie koniec szaleństw dla podniebienia. – Przygotujcie się również na Festiwal Koziańskich Duszonek! Ciekawostką tegorocznego święta będzie Regionalny Konkurs Wieńców Dożynkowych, na którym będzie okazja zobaczyć wieńce nie tylko z powiatu bielskiego – uzupełniają organizatorzy.

Na placu targowym w Kozach będzie okazja do zaszczepienia. Chętni muszą mieć przy sobie dowód osobisty. Punkt szczepień będzie działał w sobotę od 14.00 do 18.00, a w niedzielę od 12.00 do 16.00.

 

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments