Na sygnale Żywiec

Brzuśnik, Wieprz: Kolejny pożar trawy i apel strażaków

Fot. OSP Bystra

Strażacy z OSP Bystra gasili w nocy pożar trawy na pograniczu Wieprza i Brzuśnika. Po raz kolejny wystosowali też apel o opamiętanie.

Informację o pożarze suchej trawy na granicy Wieprza i Brzuśnika otrzymali wczoraj (4 kwietnia) o 23.32.

Po dojeździe na miejsce i wstępnym rozpoznaniu, ogniem objęte było około 40 arów suchej trawy i zarośli. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań oraz ugaszeniu ognia przy pomocy tłumic i szybkiego natarcia.
Działania trwały około 40 minut. Apelujemy, żeby teraz, w tak trudnym dla nas wszystkich czasie, nie narażać zarówno was, jak i nas. Wypalanie traw może przynieść katastrofalne skutki zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Ryzyko, jakie niesie ze sobą wypalanie traw, jest ogromne. Ogień jest żywiołem i nigdy nie możemy mieć pewności, że będziemy w stanie go opanować. Chwila nieuwagi, silniejszy podmuch wiatru czy ukształtowanie terenu mogą spowodować znacznie większy pożar. Wówczas ewentualne konsekwencje są naprawdę poważne. Niekontrolowany, podsycany wiatrem ogień może łatwo przenieść się na zabudowania czy tereny leśne, powodując duże straty. Ogień może być niebezpieczny także dla osób postronnych oraz tych, które go wzniecają. Bardzo często wypalane łąki znajdują się przy drogach. Wówczas dym może poważnie ograniczać widoczność kierowcom, co stwarza dodatkowe zagrożenie
– apelują strażacy z OSP Bystra.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments