Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec

Wisła: Dzika czereśnia z Cieńkowa może zostać Drzewem Roku. Ale potrzebuje jak najwięcej głosów…

wisla, slask, fot adam brzoza, drzewo, ludzie , ptaki, para ,zakochani

Trwa kolejna edycja konkurs na Drzewo Roku, który organizowany jest przez Klub Gaja. Przez cały czerwiec, można zagłosować na jedno z 16 drzew z całej Polski, które biorą udział w konkursie.

O tytuł walczą m.in. dęby, wiązy, lipa, topola, kasztan jadalny, cyprysik, jodła, sosna i wierzby. Wśród nominowanych do tytułu jest też unikatowa dzika czereśnia z Wisły. Rośnie sobie na grzbiecie Cieńkowa pomiędzy dolinami Malinki i Czarnego. Została przez jury zakwalifikowana do finału spośród blisko 150 zgłoszeń.

Czereśnia z Wisły, potocznie zwana „magicznym drzewem”, liczy około 100 lat. Ma 8 m wysokości, zaś w obwodzie 160 cm.  Drzewo znajduje się na popularnym rodzinnym szlaku, którym chętnie spacerują zarówno turyści, jak i mieszkańcy Wisły. Tędy przebiega też popularny szlak górski żółty, którym dotrzeć można zarówno na Baranią Górę, jak i Malinowską Skałę, czy dalej na Skrzyczne. To miejsce zachwyca swą atmosferą. Pocztówki, plakaty, zdjęcia w rodzinnych albumach czy też na portalach społecznościowych z czereśnią w roli głównej można już liczyć w tysiącach.  Magię tego miejsca dostrzegła m.in. Renata Przemyk, która latem 2014 roku zorganizowała pod czereśnią swój kameralny koncert.
Legenda głosi, że każdy, kto szczerze pocałuje i obejmie ukochaną osobę pod tym 100-letnim drzewem, zazna na zawsze szczęścia w miłości. My z mężem tak zrobiliśmy i jesteśmy razem już 30 lat-  mówi z uśmiechem mieszkanka Wisły Małgorzata Wisełka, na której polu czereśnia się znajduje.

Głosujmy zatem.

KB_lody
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
4 dni temu

Oby nie chcieli po wypowiedzi Małgorzaty Wisełki przesadzać czereśni na swoje pole.