Bielsko-Biała Cieszyn Kultura i rozrywka Żywiec

Wisła profesorowi Hadynie

Fot. Wojciech Korpusik/ZPiT Śląsk

W centrum Wisły otwarto wystawę plenerową pt. “Stanisław Hadyna – z Wisły w świat”. To część obchodów Roku Stanisława Hadyny, którego Wisła jest ważnym elementem.

Słynny kompozytor i założyciel Zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk” właśnie w Wiśle miał swoje korzenie i tutaj przez pewien czas mieszkał. – Wisła jest dumna, że miała takiego mieszkańca. Stanisław Hadyna jest honorowym obywatelem naszego miasta, doceniamy jego ogromny wkład w propagowanie kultury Śląska Cieszyńskiego i całego Śląska. Już 30 sierpnia czeka nas koncert zespołu “Śląsk” w pełnym składzie, który odbędzie się w wiślańskim amfiteatrze, który przecież nosi imię Stanisława Hadyny – mówi Tomasz Bujok, burmistrz Wisły.

Rok 2019 został w województwie śląskim ogłoszony Rokiem Stanisława Hadyny, w tym roku przypada setna rocznica jego urodzin. Stąd też pomysł na wystawę, która zagościła na wiślańskim placu Hoffa. Podczas wernisażu, zgromadzeni goście mieli okazję wysłuchać najbardziej znanych pieśni tego wybitnego kompozytora, które wykonali soliści “Śląska”.

Myślę, że ta wystawa to życie profesora Hadyny w pigułce. Jej istotą jest to, żeby przybliżyć jego niesamowicie barwny życiorys i to co profesor zrobił, także w kontekście swojego żywego pomnika, którym jest Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk”. To przecież osobowość nietuzinkowa, moim zdaniem to największa postać na Śląsku i jedna z największych w Polsce – zauważa Zbigniew Cierniak, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk”.

Na kilkudziesięciu planszach można prześledzić życiowe dokonania profesora Stanisława Hadyny, jego twórczość i wiślańskie korzenie. 30 sierpnia do wiślańskiego amfiteatru zawita zespół “Śląsk”, a na początku października w Cieszynie i Wiśle odbędzie się konferencja naukowa w całości poświęcona tej niezwykłej postaci.

Fot. Wojciech Korpusik/ZPiT Śląsk
navigate_before
navigate_next

Autorem zdjęć jest Wojciech Korpusik/ZPiT Śląsk.

Stanisław Hadyna urodził się 25 września 1919 roku w Karpętnej na Zaolziu, lecz jego przodkowie pochodzili z Wisły. Po zakończeniu II wojnie światowej pracował w Liceum Ogólnokształcącym w Wiśle, później był kierownikiem Wydziału Kultury Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Cieszynie. W 1953 r. zorganizował Państwowy Zespół Pieśni i Tańca Śląsk z siedzibą w koszęcińskim zamku. Zespołem kierował w latach 1953–1968. 1 marca 1990 ponownie objął kierownictwo zespołu „Śląsk”, jako jego dyrektor artystyczny i był związany z zespołem aż do  śmierci w 1999 roku. Pochowany został na wiślańskim cmentarzu ewangelickim “Na Groniczku”.

google_news