Sport Cieszyn

Wisła Strumień obchodzi 100-lecie. Hucznego świętowania jednak nie będzie

Fot. UM Strumień

100 lat tradycji – takim bogatym dorobkiem pochwalić się może Ludowy Klub Sportowy „Wisła” w Strumieniu. Jubileuszowe obchody zapowiadały się wyjątkowo hucznie, ale pandemia pokrzyżowała plany. Z uwagi na obecną sytuację jedynym w tym roku akcentem obchodów jubileuszu 100-lecia klubu jest ukazanie się pierwszej monografii LKS „Wisła” Strumień.

Autorem książki jest Wojciech Kiełkowski. Publikacja „Dzieje Ludowego Klubu Sportowego Wisła w Strumieniu (1920-2020)” jest pierwszym historycznym opracowaniem tego klubu. Przygotowaniom monografii towarzyszył cel, aby móc przekazać bogatą sportową historię przyszłym pokoleniom. Książka porusza wszystkie aspekty i obszary działalności Klubu. To swoista podróż w czasie. Publikacja prezentuje działalność nie tylko sekcji piłki nożnej, poszczególnych drużyn, ale także sekcji szachowej, która odnosiła spektakularne sukcesy. Nie zapomniano o działalności sekcji turystycznej, tenisa stołowego, siatkówki i koszykówki. Przypomniano wydarzenia niemal zapomniane – wyścigi kolarskie, biegi narciarskie, spływy kajakowe. Sporo miejsca poświęcono budowie stadionu sportowego. W książce, aktywność „Wisły” wpleciona jest w dzieje miasta i regionu, co pozwala czytelnikowi zagłębić się w realia danego okresu, w atmosferę miasteczka i rzeczywistości historycznej w której przyszło działać strumieńskim sportowcom. Publikacja zawiera liczne zestawienia tabelaryczne, nieznane fotografie, składy drużyn i zespołów, przypisy oraz bardzo obszerny wykaz wykorzystanych źródeł i opracowań. Licząca prawie 300 stron książka jest napisana w formie popularnonaukowej.

Przygotowanie i wydanie monografii wsparła finansowo gmina Strumień, a dofinansowanie w wysokości 9,5 tys. zł pochodziło ze środków na wspieranie realizacji zadań przez organizacje pozarządowe. Publikacja wzbogaciła zbiory Miejskiej Biblioteki Publicznej w Strumieniu i jej wszystkich filii. Bezpłatne egzemplarze książki są dostępne również w siedzibie klubu. Niestety z uwagi na stan epidemii na terenie całego kraju nie mogło odbyć się zaplanowane w ramach realizacji projektu otwarte spotkanie autorskie promujące monografię.

 

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments