Wydarzenia Cieszyn

Wisła: Tak się korzysta z Centrum Edukacji Ekologicznej

Fot. Wojciech Rozkoszny/CEE Wisła

Ile osób odwiedza Centrum Edukacji Ekologicznej w Wiśle? Jest to liczba rosnąca, a wpływają na nią głównie mieszkańcy miasta i regionu. Szczegóły przekazujemy poniżej.

Czym jest wiślańskie Centrum Edukacji Ekologicznej? Jego zadaniem  jest wzbogacanie wiedzy przyrodniczej mieszkańców i przyjezdnych, budowanie świadomości wpływu człowieka na środowisko, kształtowanie zrównoważonego sposobu korzystania z zasobów przyrodniczych.
Centrum posiada szeroką propozycję zajęć dla szkół i grup zorganizowanych tj.: warsztaty, szkolenia, spotkania i imprezy okolicznościowe i wydarzenia o tematyce ekologicznej. Mieści się ono przy na Jonidle, przy ul. Wyzwolenia 67.

– Kiedy tworzyliśmy Centrum Edukacji Ekologicznej, a przypominam, że to miejsce zostało wybudowane przy udziale dotacji zewnętrznej, w projekcie założyliśmy liczbę odwiedzających osób. Już teraz mogę powiedzieć, że liczba osób odwiedzających znacznie przekroczyła nasze pierwotne założenia – mówi burmistrz Wisły Tomasz Bujok.

Włodarz podaje też konkretne statystyki dla tego miejsca. I tak, w 2021 roku CEE odwiedziło 3600 osób, zaś w 2022 było to już 4959 osób. W zaledwie półtora roku Centrum Edukacji Ekologicznej odwiedziło tyle osób, ile w projekcie było wymaganych na kilka lat.

To w znacznej mierze mieszkańcy naszego miasta, bo to dla nich prowadzone są warsztaty ekologiczne i wydarzenia, które odbywają się na Jonidle – wyjaśnia burmistrz.
 
W 2022 roku w Centrum Edukacji Ekologicznej odbyły się łącznie 154 wydarzenia. Były to zarówno prowadzone przez pracowników Centrum warsztaty edukacyjne dla grup zorganizowanych (zarówno z Wisły i okolicznych miejscowości, ale także z całej Polski), jak i wydarzenia otwarte dla wszystkich zainteresowanych (warsztaty, animacje, spektakle, cykl spotkań zielarskich).
Ubiegły rok to także dwa zakończone projekty CEE: „Pszczoły i ludzie” dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz „Pasterze i pastwiska – tradycja nam bliska” dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach) oraz projekt, którego realizacja nadal trwa, czyli „Nasza planeta – moje eko rozwiązania”, również dofinansowany ze środków WFOŚ. Pozostałe działania opierają się na środkach pochodzących z budżetu Wisły.
– Cieszę się, że Centrum Edukacji Ekologicznej żyje tak intensywnie, przez co także cały kompleks na Jonidle zyskał drugie życie i jest dzisiaj tak chętnie przez naszych mieszkańców odwiedzanym miejscem – dodaje Bujok.

Fot. CEE Wisła

google_news