Wydarzenia Cieszyn

Wisła zaprasza na Piknik Spadochroniarski

W najbliższą sobotę 7 października 2023r. do Wisły zawita po kilkuletniej przerwie Piknik Spadochroniarski. Będzie to jedenasta edycja tego wydarzenia, na które zapraszają burmistrz Wisły Tomasz Bujok, Wiślańskie Centrum Kultury, Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych oraz XVIII Oddział Ziemi Cieszyńskiej Związku Polskich Spadochroniarzy.

Jednym z powodów reaktywacji Pikniku Spadochroniarskiego w tym roku jest bardzo miły jubileusz. 20 lat temu Piotr Wybraniec, znawca i miłośnik tego tematu, założył w Wiśle Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych.

Muzeum otwarte zostało jako Izba Spadochroniarza 15.02.2003 r. w przeddzień 60. rocznicy lądowania w kraju ppor. Adolfa Pilcha i 62. rocznicy pierwszego zrzutu cichociemnych w Dębowcu. Muzeum prezentuje historię polskiego spadochroniarstwa i działań specjalnych od czasów II RP, poprzez 1 Samodzielną Brygadę Spadochronową, Cichociemnych, Grenadierów, 1 Samodzielną Kompanię Commando, 2 Batalion Komandosów Zmotoryzowanych, 1 Batalion Specjalny (Szturmowy), Batalion PARASOL, 1 Batalion Szturmowy, 6 Pomorską Dywizję Powietrznodesantową, 48. 56. 62. Kompanie Specjalne LWP, po współczesne polskie jednostki spadochronowe, specjalne i rozpoznawcze.

– Muzeum od tamtego czasu bardzo się rozwinęło. Obecnie jesteśmy w posiadaniu 12.000 eksponatów, z czego 4.000 w ekspozycji Muzeum do oglądania przez zwiedzających. Są to bardzo unikalne eksponaty, często jedyne egzemplarze znajdujące się w Polsce, jak np. jedyna czapka generalska założyciela jednostki GROM gen. Petelickiego czy jedna z trzech pilotek znajdujących się w Polsce, w których skakali Cichociemni – mówi Piotr Wybraniec, założyciel i właściciel Muzeum.

Eksponaty prezentowane w Muzeum w dalszym ciągu przyciągają wielbicieli tej tematyki. W dniu Pikniku Muzeum będzie udostępnione do zwiedzania w godzinach 10:00 – 12:00. Warto skorzystać z tej okazji. Zachęcamy też do odwiedzenia stron poświęconych Muzeum:

W programie Pikniku zaplanowano:

– występy artystyczne,

– statyczne i dynamiczne pokazy jednostek wojskowych, grup rekonstrukcji historycznej i ASG, organizacji paramilitarnych oraz służb mundurowych,

– spotkanie rezerwistów jednostek spadochronowych i specjalnych Wojska Polskiego.

Organizatorzy zapraszają na plac Hoffa. Początek pikniku o godzinie 13:00.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments