Wydarzenia Cieszyn

Wisła: Zmarł Jerzy Kufa

Fot. FB Tomasz Bujok Burmistrz Miasta Wisła

Nie żyje Jerzy Kufa, wiślanin, działacz społeczny, badacz historii perły Beskidów, skarbnica wiedzy o regionie. – Wisła bez Niego już nie będzie taka sama – napisał w mediach społecznościowych Tomasz Bujok, burmistrz Wisły.

Jerzy Kufa urodził się w 1944 roku w Cieszynie. Od małego mieszkał jednak w Wiśle, gdzie związany był z branżą turystyczną. Przez lata jako absolwent Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego w Krakowie prowadził szeroką działalność społeczną na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego z Wisły. – Jerzemu Kufie szczególnie bliscy zawsze byli ludzie, którzy w dziejach Wisły odcisnęli niezatarty ślad. Pamięć o nich utrwalał m.in. poprzez organizowanie wystaw w Galerii „Kufa Jama”. Trzeba podkreślić, że była to pierwsza artystyczna galeria na terenie Wisły, w ciągu 13 lat Jerzy Kufa zorganizował tam ponad 50 wystaw – napisał Tomasz Bujok.

Przez 25 lat działał w Komitecie Organizacyjnym TKB, w komisji do spraw zakwaterowania, wyżywienia i transportu. Był radnym Rady Miasta przez trzy kadencje, pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Kultury, Sporty, Turystyki i Promocji Rady Miasta Wisły. Przez dwie kadencje był również członkiem Rady Muzeum w Cieszynie. Od wielu lat zaangażowany jest w prace zespołu redakcyjnego „Monografii Wisły”. Uczestniczył w pracach zespołu redakcyjnego miesięcznika „Echo Wisły”, do pisma przekazywał także spisane wspomnienia na temat różnych znanych lub mniej znanych osobowości z Wisły.

Był też członkiem grupy dyskusyjnej działającej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Śniegonia w Wiśle, wspierał też działalność Towarzystwa Miłośników Wisły. Za swoją działalność zawodową i społeczną Jerzy Kufa otrzymał już wiele nagród, m.in. Brązowy Krzyż Zasługi, Srebrną Odznakę Turystyki, Złotą Odznakę „Za zasługi dla Województwa Śląskiego”, czy Srebrną Cieszyniankę, był też laureatem Nagrody Miasta Wisła w Dziedzinie Kultury i Sztuki za rok 2021.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments