Wydarzenia Bielsko-Biała

Władze powiatów drżą o szkoły, szpitale i DPS-y. „Będzie skandal”

Fot. ZPP

Szefowie powiatów drżą o los kluczowych dla funkcjonowania państwa instytucji. Kasy samorządów drenują bowiem bezlitośnie wyższe stawki za prąd i gaz, a – na domiar złego – spadają dochody własne.

W ubiegłym tygodniu w Szczyrku zorganizowano posiedzenie zarządu Związku Powiatów Polskich, na czele którego stoi starosta bielski Andrzej Płonka. Udział w spotkaniu wziął Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia.

– Starostowie z całego kraju zgłaszali wiceministrowi problemy m.in. z: funkcjonowaniem POZ (podstawowej opieki zdrowotnej), stwierdzaniem zgonu przez koronera, zatrudnianiem lekarzy z Ukrainy, funkcjonowaniem pediatrii, ginekologii i położnictwa oraz z finansowaniem pielęgniarek w domach opieki społecznej. Samorządowcy dyskutowali również o projektowaniu budżetów na przyszły rok w kontekście wzrastających cen energii elektrycznej i gazu oraz mniejszych dochodów własnych – relacjonuje Magdalena Fritz, rzecznik Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej.

Andrzej Płonka po raz kolejny wyraził niepokój o sytuację finansową szpitali powiatowych. Nawiązał do sytuacji Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej i sposobu rozliczania tej placówki na podstawie zrealizowanych świadczeń. – Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że zachorowalność wśród dzieci jest sezonowa, a przecież personelowi medycznemu musimy płacić za gotowość, nawet jeśli tych pacjentów jest mniej. Jeśli nie będziemy mieli zapewnionego finansowania za takie okresy, to jednostka nie utrzyma się – ostrzegał.

Wiele emocji wywołała dyskusja o cenach za energię elektryczną dla samorządów, której wysokość konsultowano w ramach działalności Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Jej prace relacjonował Jan Grabkowski, wiceprezes ZPP i starosta poznański, który jest współprzewodniczącym komisji ze strony samorządowców. Podczas gdy odpowiednia uchwała w tej sprawie jest już procedowana, Grabkowski podkreślał stanowisko samorządów. – Ustalona na komisji cena 785 zł za 1 MWh powinna być ceną brutto dla samorządów, ponieważ samorządy w przeciwieństwie do przedsiębiorców nie mogą od tego odliczyć podatku VAT. Jest to dla nas niezwykle ważne, ponieważ mówimy o tym, ile za ogrzewanie będą płaciły szpitale, domy pomocy społecznej, szkoły i przedszkola, czy baseny. Jeśli tak się nie stanie, to możemy mówić o skandalu – podkreślał.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Emil
Emil
3 miesięcy temu

Panie Płonka wiem że jest pan super doświadczonym samorządowcem walczy pan o dobro wiosek w powiatów ale co z tego jak oni słuchają tylko czarnych i głosują na jarodziada a teraz płaczą kupili ich jak judasza za srebniki a dzieci i wnuki będą spłacać i płakać przez min 50 lat

Miły
Miły
3 miesięcy temu

Premier Morawiecki mówił że trzeba poczekać z zakupem węgla i po drugie że będzie po 900 zł niech Starosta dzwoni do Premiera

Ola
Ola
3 miesięcy temu
Reply to  Miły

Ten pinokio mówi cały czas głupoty swoją głupotą przebił 100 X ojca ale co jaro mu powie to on bredzi taki pajac nie premier nic dziwnego że w pis i mówi do sekty pis.

Niemiły
Niemiły
3 miesięcy temu
Reply to  Ola

do południa Irena ,po południu Ola ,dziwadło z rozdwojeniem jaźni do tego komuch

Jan
Jan
3 miesięcy temu
Reply to  Niemiły

A ty cały czas ciemny pisur niszczyciel Wolnej Polski za pomocą SB jarodziada zlanego ciepłym moczę w gaciach.

Last edited 3 miesięcy temu by Jan
spokojnie
spokojnie
3 miesięcy temu
Reply to  Jan

moczysz się?

"niech nie wie lewica co czyni prawica"
"niech nie wie lewica co czyni prawica"
3 miesięcy temu

Mądrość jest taka, że DPS-y mają problemy z kasą, starostowie z utrzymaniem a nie ma problemów (bo są granty) z kasą na takie programy jak dostał burmistrz w Strumieniu, o czym pisane jest niżej.

Edi
Edi
3 miesięcy temu

Co równać prawie wioskę z powiatami

nie rozumiem
nie rozumiem
3 miesięcy temu
Reply to  Edi

porównanie jest zasadne, bo jest starosta w “wiosce” i obok burmistrz w “wiosce”. Jeśli według Ciebie Strumień to prawie wioska, no to dlaczego tam pchać kasę z grantu a nie do powiatu? A nie jest to ta sama kasa czyli z budżetu?

Miły
Miły
3 miesięcy temu

Jarek Kaczyński ma ciepło w domu więc o co chodzi ?

YOU
YOU
3 miesięcy temu
Reply to  Miły

Znasz kogoś kto ma zimno?

chyba się znam
chyba się znam
3 miesięcy temu
Reply to  YOU

mi wyskoczyło na ustach

Niemiły
Niemiły
3 miesięcy temu
Reply to  Miły

wybrać Tuska ,ma reklamówkę z biedronki pełną forsy ,podzieli się

Monika 32
Monika 32
3 miesięcy temu
Reply to  Niemiły

Tak mówił złodziej bandyta zero teraz mówi to nie prawda a jak pis kradnie miliony to cacy matoły pisuary Szatana z Torunia mało wam niszczenie Polsko to jeszcze kościoła już do niego chodzi 35 % a młodych 10 % to wasza wina ciemna maso.