Wydarzenia Wadowice

Woda w Izdebniku już przydatna do spożycia

Fot. UG Lanckorona

Po kilku dniach problemów z wodą mieszkańcy Izdebnika mogą już bez przeszkód spożywać wodę.

17 czerwca Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wadowicach pobrała próbki wody do zbadania z ujęcia Izdebnik Solec. Badania przeprowadziła również firma zewnętrzna Polcargo-Medyka. Okazało się, że woda jest złej jakości i jedynie po przegotowaniu można jej używać do spożycia, kąpieli noworodków, mycia zębów, owoców czy warzyw. Po kolejnych badaniach, wczoraj (28 czerwca) w godzinach popołudniowych, Urząd Gminy Lanckorona, powołując się na wadowicki sanepid, że woda jest przydatna do spożycia, bo spełnia odpowiednie wymagania.

Jak informuje wójt gminy Lanckorona Ryszard Gonet spotkał się on z kierownikiem Gminnego Zakładu Budżetowego oraz pracownikami Urzędu Gminy i Gminnego Zakładu Budżetowego w sprawie jakości wodociągu i ujęć wody w gminie Lanckorona.

– Przedstawiono raport za 2022 i 2023 rok. Doświadczenie z sytuacją w Izdebniku spowodowało, że tematem zająłem się niezwłocznie. Po zapoznaniu się z raportem, w trosce o zdrowie mieszkańców zaplanowałem w przyszłym tygodniu objazd wszystkich ujęć oraz skontrolowanie infrastruktury wodnej gminy. Szukamy również rozwiązań szybkiego powiadamiania mieszkańców w razie podobnych sytuacji – podkreśla wójt Ryszard Gonet.

 

google_news