Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec

Wojewoda śląski o kontrolach sanitarnych na granicy

Zdjęcia: FB Jarosława Wieczorka

– Zostały uruchomione punkty kontroli sanitarnej. Mają one przede wszystkim na celu kontrolę temperatury i kontrolę sanitarną przyjeżdżających drogą autostradową. Mówimy tu przede wszystkim o autokarach oraz o busach od 9 osób – mówił wojewoda Jarosław Wieczorek podczas dzisiejszego briefingu prasowego w Gorzyczkach.

Jak wyjaśnił, podczas kontroli zbierane będą informacje od osób znajdujących się w autokarze lub busie po to, aby w przypadku potwierdzenia przypadku koronawirusa natychmiast dotrzeć do wszystkich podróżnych i objąć ich kwarantanną. – To jest jedna z ważniejszych decyzji państwa polskiego, polskiego rządu i nieliczne państwa decydują się na tego typu działania dotyczące ochrony i prewencji. Chcielibyśmy, aby w naszym województwie mieszkańcy mogli czuć się bezpiecznie – zaznaczył wojewoda.

Podczas briefingu komendant śląskiego oddziału straży granicznej Adam Jopek wyjaśnił, że działania związane z kontrolami podejmowane będą przez straż graniczną, policję, straż pożarną, krajową administrację skarbową i inspekcję transportu drogowego we współdziałaniu z wojskami obrony terytorialnej. Jak podkreślił z kolei komendant wojewódzki policji w Katowicach Krzysztof Justyński, w najbliższych dniach na ulicach i na drogach w regionie pojawi się więcej policjantów, którzy będą też patrolować miejsca zmian środków transportu.

Obecnie na terenie województwa śląskiego jest pięć potwierdzonych przypadków koronawirusa. Wszyscy są mieszkańcami Rybnika i znajdują się na oddziale zakaźnym szpitala w Raciborzu. Czterech pacjentów to osoby, które podróżowały jednym środkiem transportu, natomiast piąta osoba to członek rodziny jednego z zarażonych.

Jak zaznaczył podczas briefingu wojewoda, z każdym dniem w regionie wzrasta liczba łóżek szpitalnych przeznaczonych dla pacjentów zarażonych koronawirusem. Na początku było ich ponad 200, ale związku z tym, że 35 szpitali zostało postawionych w stan gotowości, placówki te dostosowują infrastrukturę do przyjęcia maksymalnej liczby potencjalnych pacjentów z koronawirusem. Dodatkowe środki zostały też zadysponowane na karetki. Obecnie jest ich w systemie ponad 160, a docelowo ma być ponad 200.

Podczas dzisiejszej konferencji premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że obecnie kładziony jest nacisk na zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Stąd podjęta została decyzja o uruchomieniu kontroli sanitarnych na przejściach granicznych. W najbliższych dniach kontrole takie mają zacząć być przeprowadzane również w pociągach oraz w portach. Szef rządu zaapelował również do osób objętych kwarantanną domową o przestrzeganie reżimu i niewychodzenie z domu. Jak zaznaczył z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski, szczególną opieką należy otoczyć osoby starsze. Seniorzy powinni unikać miejsc, gdzie jest dużo ludzi i potencjalnie może dojść do zarażenia.

Na chwilę obecną w województwie śląskim 8 osób jest hospitalizowanych, w kwarantannie 89, pod nadzorem sanitarnym 737.

KB_rasizm
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments