Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec

Województwo śląskie z budżetem na 2019

Fot. Tomasz Żak – Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Sejmik Województwa Śląskiego przyjął budżet województwa na 2019 rok.

Za jego przyjęciem opowiedziało się 26 radnych, a 18 wstrzymało się od głosu. Dochody planowane są na około 1,60 miliarda złotych, a wydatki na około 1,62 miliarda zł. Deficyt ma zostać pokryty głównie z kredytu bankowego.

Największe pieniądze przeznaczone zostaną na transport i łączność (ok. 641,6 mln zł) ), kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego (177,5 mln zł), oświatę i wychowanie (103,8 mln zł), edukacyjną opiekę wychowawczą (105,5 mln zł), kulturę fizyczną (32,1mln zł) i ochronę zdrowia (ok. 69,9 mln zł).

Jak informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach wśród inwestycji zaplanowano między innymi: budowę obwodnicy Rybarzowic i Buczkowic stanowiącej połączenie drogi ekspresowej S 1 z drogą wojewódzką 942 (54 mln zł), budowę regionalnej drogi Racibórz – Pszczyna na odcinku od włączenia do DK nr 45 w gminie Rudnik do granic Rybnika – etap 4 i etap 5 Wschodnia Obwodnica Raciborza (15 mln zł), przebudowę drogi wojewódzkiej nr 933 (30 mln zł), przebudowę drogi wojewódzkiej nr 791 na odcinku od DK 1 do DK 78, etap II (22 mln zł), przebudowę drogi wojewódzkiej nr 913, etap II odcinek od skrzyżowania z DK 78 w miejscowości Celiny do skrzyżowania z DK 86 (25 mln zł), rozbudowę Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Repty Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji w Tarnowskich Górach” (1,3 mln zł), wkład własny do modernizację i rozbudowę Planetarium Śląskiego w Chorzowie (4,4 mln zł), zakup i modernizację budynku Filologii Polskiej Uniwersytetu Śląskiego na potrzeby Urzędu Marszałkowskiego (4,3 mln zł).

Uchwalenie tego budżetu to początek naszych starań o właściwy rozwój województwa śląskiego. O to, by znowu znaleźć się wśród najlepiej prosperujących województw. Niestety, w ostatnich latach pozwoliliśmy się wyprzedzić, gubiąc po drodze nasz niesamowity potencjał. Zagrożeniem jest spore zadłużenie wynoszące około 600 milionów złotych. Tymczasem nie brakuje w Polsce przykładów województw stawiających na rozwój i realizujących kolejne inwestycje, przy okazji kształtując dług na poziomie ok. 100 mln zł. Budżet na ten rok jest pierwszym, ale z pewnością nie ostatnim działaniem na rzecz zrównoważonego rozwoju całego naszego regionu – powiedział w trakcie sesji budżetowej marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rafał
Rafał
3 lat temu

Kto daje pieniądze na ” budowę obwodnicy Rybarzowic i Buczkowic stanowiącej połączenie drogi ekspresowej S 1 z drogą wojewódzką 942 (54 mln zł)” przecież to tyle pieniędzy wyrzucone w błoto bo inwestycja nie da NIC

ali
ali
3 lat temu

Województwo Pseudośląskie