Kultura i rozrywka Sucha Beskidzka

Wrócili do kraju przodków (wideo)

Od kilku dni na terenie powiatu suskiego gości zespół muzyczny Akwarele z położonej aż 7 tys. km od Polski Buriacji. Przyjechał za sprawą wysiłków działającej tam społecznej organizacji Narodowo – Kulturalnej Autonomii Polaków “Nadzieja” w Ułan – Ude, a zarazem gościnności Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, wójta gminy Stryszawa oraz właściciela hotelu, w którym zostali przyjęci i dali poruszający koncert.

Autonomii Polaków “Nadzieja” od ponad dwóch dekad aktywnie działa na rzecz polskiej mniejszości w tej rosyjskiej autonomicznej republiki położonej we wschodniej Syberii. Od 1994 roku potomkowie polskich zesłańców uczą się języka przodów, historii i literatury, a w tym roku po raz dziewiąty  zrealizowano projekt „Letnia Szkoła Języka i Kultury Polskiej nad Bajkałem – Bliżej Ojczyzny”. Stowarzyszenie organizuje również międzynarodowe polonijne konferencje naukowe, wznosi pomniki i tablice poświęcone pamięci zesłańców. Dużym zainteresowaniem cieszą się także Festiwal Kina Polskiego w Buriacji, Dni Polskiej Kultury oraz festiwal „Polonijna Jesień”. Nagrodą dla zwycięzców jest wyjazd do Polski

Niedawno kilkunastoosobowa grupa z Buriacji gościła w gminie Andrychów, a teraz w Stryszawie żeński zespół taneczny Akwarele. Swój występ zaczął od tańca „Bogini Tara”, na cześć bogini, która ma wiele rąk i stara się chronić wszystkich zwracających się do niej o pomoc. Następnie zaprezentował się w innych układach nawiązujących do kultury Buriacji, ale i sąsiednich państw, wzbudzając wśród widzów zachwyt i zaciekawienie. Jednak publikę najbardziej wzruszyły nasze rodzime tańce oraz wiersz, ukazujące co gra w duszy gości z odległych stron. Ci w podzięce gospodarzowi koncertu wręczyli niebieski szal, życząc, by zawsze miał nad sobą błękitne niebo.

 

Autorem fotoreportażu oraz filmu jest Wojciech Ciomborowski

google_news