Dzięki współpracy z Bankiem Żywności, działające na terenie powiatu suskiego Stowarzyszenie Rodzin Nadzieja nie tylko dostarcza potrzebującym artykuły spożywcze, ale także współorganizuje darmowe warsztaty kulinarne i dietetyczne. Ostatnio odbył się cały ich cykl, podzielony pomiędzy trzy miejscowości.
W Wieprzcu uczestnicy zajęć uczyli się, jak przyrządzać zupę z czerwonej soczewicy z marchewką i groszkiem, klopsy z amarantusem i orzechami w sosie, pieczone jabłka z płatkami owsianymi oraz inne potrawy. W Makowie Podhalańskim dowiedzieli się, jak planować domowy budżet i oszczędnie nim gospodarować, a w Zawoi usłyszeli, na co zwracać szczególną uwagę podczas kupowania żywności oraz jak komponować codzienny jadłospis, by mieć dobre samopoczucie i dużo energii.
Prowadząca te ostatnie wykłady dietetyczka Marta Lutak dała sporo do myślenia osobom pragnącym ograniczyć ilość spożywanego cukru. Okazuje się bowiem, że znajduje się on nawet w produktach, które teoretycznie są niesłodkie. Na przykład w wodzie smakowej (półlitrowa butelka zawiera około pięć łyżeczek cukru), a nawet niektórych… parówkach! Mówiła też o tym, jak czytać etykiety na opakowaniach artykułów spożywczych. Tylko pozornie jest to łatwa sztuka, ponieważ producenci wykorzystują różne triki, by zmylić kupujących.