Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Wszywka alkoholowa Kraków – czy warto się zaszyć?

Wszywka alkoholowa Kraków

Wszywka alkoholowa (Esperal) jest stosowana w Polsce jako jeden z elementów kompleksowej terapii alkoholizmu. Substancja czynna wszywki nie leczy jednak uzależnienia. Mechanizm jej działania jest całkowicie odmienny. To rodzaj terapii awersyjnej, mającej odstraszać alkoholika od pokusy sięgnięcia po używkę. Dzięki niej możliwe jest rozpoczęcie okresu abstynencji i procesu detoksykacji organizmu.

Zatrzymanie choroby alkoholowej nie jest procesem łatwym. Wręcz przeciwnie – uzależnienie wymaga długotrwałego i skomplikowanego leczenia. W przerwaniu ciągu alkoholowego i powitaniu trzeźwości zdecydowanie pomaga wszywka alkoholowa. Dzięki jej wykorzystaniu w terapii, wielu alkoholików podjęło świadomą decyzję o rozpoczęciu walki z nałogiem.

Wszywka alkoholowa – wskazania

Wszywka wskazana jest dla osób, które zmagają się z problemem alkoholowym, zwłaszcza jeśli pozostają w tzw. ciągu alkoholowym. Może być również odpowiednim rozwiązaniem dla osób, które nadużywają alkoholu „okazjonalnie”. Nie powinny z niej korzystać osoby nadwrażliwe na substancję czynną (disulfiram), pozostające w stanie upojenia alkoholowego, chorujące na nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążeniową, choroby wątroby czy cierpiące na zaburzenia psychiczne, w tym depresję.

Jeśli celem alkoholika decydującego się na „zaszycie” jest jedynie doraźna poprawa stanu zdrowia, jego działanie nie ma na celu walki z uzależnieniem. Gdy tylko wszywka przestanie działać, z pewnością sięgnie on znów po używkę. Wszywka z całą pewnością nie przeszkodzi mu również w spożywaniu alkoholu. Bez odpowiedniej motywacji i zmiany sposobu myślenia osoby uzależnionej nie można mówić o sukcesie terapeutycznym. Częste są bowiem przypadki, w których alkoholicy decydują się na podejmowanie prób „przepicia” wszywki. I choć takie działanie z góry skazane jest na niepowodzenie, takich prób jest sporo. Łączenie Esperalu z alkoholem może mieć natomiast poważne konsekwencje zdrowotne.

Motywacja

Dla pełnej świadomości działania wszywki alkoholowej i podjęcia terapii leczenia uzależnień polecane są spotkania motywacyjne odbywające się w obecności terapeuty. Dzięki nim zarówno osoba już „zaszyta”, jak i ta, która dopiero planuje zabieg, może zmotywować się do pozostania w trzeźwości. Abstynencja jest dla alkoholika zadaniem niezwykle trudnym. Odstawienie alkoholu z dnia na dzień najczęściej wywołuje bowiem szereg nieprzyjemnych dolegliwości. To nic innego jak reakcja biochemiczna organizmu. Odpowiada on w ten sposób, buntując się w związku z brakiem dostarczanej do organizmu substancji odurzającej. Im dłuższy był czas trwania alkoholika w ciągu alkoholowym, tym bardziej nasilają się objawy odstawienne.

Wszywka alkoholowa

Wszywka alkoholowa jest jedną z farmakologicznych metod zwalczania alkoholizmu. Ma postać jałowych tabletek przeznaczonych do implementacji podskórnej. Wykonuje się ją podczas zabiegu w znieczuleniu miejscowym. Chirurg umieszcza wszywkę w ciele pacjenta. Najczęściej jako miejsce implementacji wybiera się łopatkę, obojczyk, pośladek lub ramię. Pacjenci preferują te miejsca w szczególności ze względu na dyskrecję i walory estetyczne. Wszywka jest niewidoczna i niewyczuwalna. Umieszczona kilka centymetrów pod skórą, może być usunięta jedynie dzięki interwencji chirurgicznej.

Dawkę leku dobiera się indywidualnie do potrzeb pacjenta. Głównie biorąc pod uwagę nie tylko jego wagę i stopień uzależnienia, ale również preferencje i oczekiwania terapeutyczne. Wszywka przestaje działać zwykle po roku od wykonania zabiegu. Gdy to nastąpi, Esperal można wszyć ponownie.

Jak działa wszywka alkoholowa?

Działanie wszywki alkoholowej opiera się na blokadzie enzymu wytwarzanego przez zdrowego człowieka w wątrobie. Jeżeli alkoholik pozostaje trzeźwy, wszywka pozornie „nie działa”. Nie wywołuje bowiem żadnych objawów, a osoba uzależniona może nawet zapomnieć, że ją ma. Wszystko zmienia się w chwili, gdy alkoholik sięgnie po alkohol. Nie musi to być nawet duża dawka. Nawet minimalna ilość procesów może uruchomić mechanizm, za który odpowiada Esperal. Blokuje on wytwarzanie dehydrogenazy aldehydowej. Ta patologiczna reakcja organizmu uniemożliwia strawienie alkoholu i usunięcie toksycznych produktów przemiany materii. W rezultacie w organizmie „zaszytego” alkoholika kumuluje się aldehyd octowy. To substancja śmiertelnie niebezpieczna, zwłaszcza w wysokich stężeniach. Powoduje występowanie objawów zatrucia alkoholowego, jednak o wzmożonym nasileniu.

Wszywka alkoholowa Kraków

Wszywka alkoholowa Kraków

Kompleksowe leczenie alkoholizmu opiera się najczęściej na wykorzystaniu trzech elementów. Są nimi wszywka alkoholowa, detoks i psychoterapia. Można skorzystać z nich nie tylko w szpitalach. Ciągle powstają bowiem nowoczesne placówki medyczne, ośrodki uzależnień i centra o charakterze medycznym, które w swojej ofercie posiadają usługi skierowane do osób uzależnionych.
Jeśli pacjent poszukuje miejsc, w których dostępna jest wszywka alkoholowa, Kraków ma bogatą ofertę. Wszystkie elementy kompleksowej terapii alkoholizmu dostępne są w krakowskim Centrum Medycznym Galmedic. Tylko dzięki wykorzystaniu specjalistycznych metod i narzędzi możliwe jest wyciągnięcie pacjenta z ciągu alkoholowego i wymuszenie abstynencji. Implementacja wszywki alkoholowej w placówce medycznej jest najczęściej pierwszym krokiem alkoholika do trzeźwości.

Centrum Medyczne Galmedic gwarantuje stałą opiekę lekarza i personelu medycznego już od pierwszej wizyty pacjenta. Kompleksowe i indywidualne podejście terapeutów gwarantuje szybką regenerację organizmu. Na stałe efekty trzeba jednak poczekać trochę dłużej. Aby terapia była jak najbardziej skuteczna, musi być bowiem nie tylko wieloetapowa, ale i długotrwała. Jednak jej przeprowadzenie nie wymaga tego, by pacjent pozostał w ośrodku. Wszystkie etapy terapii odbywają się w jednym miejscu.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments