Cieszyn Kultura i rozrywka

Wygrały walkę z drewnojadem i świętują 100 lat. Organy Sauera dumą Cieszyna

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

Są dumą Cieszyna i kościoła Jezusowego, w którym służą od 1923 roku. Siedem lat temu udało się zakończyć ich kapitalny remont, a tak naprawdę uratować, bo zjadał je kołatek – szkodnik niszczący drewno. Mowa o zabytkowych organach zbudowanych w ewangelickiej świątyni przez znaną na całym świecie firmę Wilhelma Sauera z Frankfurtu nad Odrą.

W listopadzie mija 100 lat odkąd instrument pojawił się w Cieszynie. Jest ogromny. To największe zabytkowe organy koncertowe na Śląsku Cieszyńskim. Do ich budowy wykorzystano zabytkową, bogato zdobioną barokową szafę z poprzedniego instrumentu Franza Horziczki z Frydku z 1875 roku oraz około 100 drewnianych piszczałek. Szafa została rozbudowana o dwa boczne segmenty. Łącznie cieszyńskie organy posiadają 36 registrów, trzy manuały i pedał. Ich brzmienie wydobywa się z 2076 piszczałek – 1244 cynowych, 429 cynkowych, 291 drewnianych z 1923 roku i 112 drewnianych z XVIII wieku, które dają unikatowe dźwięki w skali całego kraju. Najdłuższe piszczałki przekraczają długość 5 metrów, a najkrótsze mają zaledwie 6 cm.

Luteranie cieszą się, że brzmienie unikatowych organów Sauera, doskonale wkomponowanych w późnobarokowy wystrój świątyni, wciąż może zachwycać wiernych podczas nabożeństw i melomanów w trakcie licznych koncertów organizowanych w kościele Jezusowym, m.in. w ramach festiwalu Koncerty Wyższobramskie czy Międzynarodowej Dekady Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej.

3 listopada o 18.00, z okazji 100-lecia organów, odbędzie się koncert jubileuszowy, w trakcie którego wystąpią Kantorei Schwabach (Niemcy), Schwabacher Posaunenchor, Cieszyński Chór Kościelny oraz Wyższobramski Chór Kameralny. Za przygotowanie chórów odpowiedzialni są Joanna Sikora, Zoltán Suhó-Wittenberg i Piotr Sikora. Na organach grać będą Zoltán Suhó-Wittenberg oraz Wojciech Wantulok.

W programie koncertu znajdują się zarówno wielkie dzieła organowe m.in. Jana Sebastiana Bacha, Maxa Regera i Jana Gawlasa, jak również muzyka chóralna. Dzięki zachowanym programom koncertu z 1923 roku wiadomo, że na poświęceniu organów zabrzmiał m.in. 8-głosowy psalm 43 „Richte mich Gott” („Bądź sędzią moim, Boże”) Feliksa Mendelssohna-Bartholdiego. Po 100 latach wykonają go wspólnie: Ewangelicki Chór Kościelny, Wyższobramski Chór Kameralny oraz członkowie Kantorei Schwabach pod batutą. Zoltána Suhó-Wittenberga. Wstęp wolny. Warto się wybrać!

google_news