Cieszyn Kultura i rozrywka

Wyjątkowa i… krótka wystawa w Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Co skrywały ratuszowe banie?

Fot. Muzeum Śląska Cieszyńskiego

W Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie odbył się wernisaż wystawy prezentującej obiekty związane z dwiema historycznymi baniami ratuszowymi, których zawartość przechowywana jest obecnie w zbiorach placówki. To wyjątkowa ekspozycja i chyba jedna z najkrótszych w historii muzeum, bo eksponaty można oglądać do 23 sierpnia, łącznie z poniedziałkiem.

Fot. Muzeum Śląska Cieszyńskiego

– Spojrzenie na najstarsze znane, XVII-wieczne ryciny przedstawiające Cieszyn, daje pewność, iż banie wieńczyły wieże tutejszych kościołów, także ratusza. Przechować miały puszki wykonane z cyny bądź miedzi, które wypełnione bywały kronikami, pamiątkowymi dokumentami, monetami, czasem również rycinami, zatem były banie swego rodzaju kapsułami czasu. To za ich pośrednictwem cieszynianie pragnęli przekazać potomnym informację o swoich czasach, czyniąc je tym samym nośnikiem pamięci historycznej – mówi Jan Paweł Borowski z Działu Historii Muzeum Śląska Cieszyńskiego, kustosz ekspozycji.

Fot. Muzeum Śląska Cieszyńskiego

Wystawę można oglądać w Sali Rzymskiej Muzeum Śląska Cieszyńskiego, w godzinach otwarcia ekspozycji stałej, czyli od 10.00 do 15.00. Wstęp jest wolny. Warto wykorzystać tę szansę i zobaczyć unikaty!

Fot. Muzeum Śląska Cieszyńskiego

 

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ola
Ola
1 rok temu

Super sprawa brawo Cieszyn.