Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Wyjątkowe widowisko. Poczuj magię Świąt z Polskim Baletem Królewskim

POLSKI BALET KRÓLEWSKI wystąpi w Bielskim Centrum Kultury! Świąteczne widowisko baletowe “Dziadek do orzechów” w wykonaniu jednego z najlepszych zespołów w Europie – POLSKIEGO BALETU KRÓLEWSKIEGO już 18 grudnia! Poczuj magię Świąt z Polskim Baletem Królewskim!

Polski Balet Królewski

Jeden z najlepszych zespołów baletowych w Europie. U podstaw tworzenia Polskiego Baletu Królewskiego legła myśl, o próbie zebrania najlepszych polskich, zachodnio i południowoeuropejskich tancerzy w jeden zespół, który będzie odzwierciedleniem najlepszych tradycji tańca klasycznego, jak również poszukiwania oryginalnych i nowoczesnych środków artystycznej ekspresji.

Wśród artystów zespołu znajdują się nazwiska najlepszych tancerek i tancerzy scen polskich i europejskich. Zespół zrzesza wybitne osobowości sceniczne z najlepszych teatrów Europy.

„Dziadek do orzechów”

Pomimo upływu blisko stu trzydziestu lat od daty premiery “Dziadka do orzechów”, która miała miejsce w petersburskim Teatrze Maryjskim, dzieło Piotra Czajkowskiego, czołowego rosyjskiego kompozytora doby romantyzmu, cieszy się nieustannym powodzeniem wszędzie tam, gdzie jest wystawiane. “Dziadek do orzechów” to pozycja obowiązkowa w repertuarze każdego teatru operowego, szczególnie popularna w okresie Bożego Narodzenia. To również jedna z tych ról, o których marzą tancerze i tancerki na całym świecie. Wybitny francuski tancerz i choreograf Marius Petipa, po przeczytaniu opowiadania E.T.A. Hoffmanna o tym samym tytule, postanowił stworzyć libretto baletowe, które jak się okazało, weszło na wieki do baletowej klasyki. Postanowiliśmy zaprosić publiczność do świata pełnego snów, rzeczy niemożliwych, wypełnionego po brzegi pięknem muzycznym i siłą doznań, jakie zapewnia nasz zespół baletowy.

Kim jest tytułowy Dziadek do orzechów? To ostatnia zabawka, znajdująca się pod choinką, która w nikim nie wzbudziła większego zachwytu poza małą Klarą. Kiedy bożonarodzeniowe przyjęcie dobiega końca, a wszyscy goście udają się na spoczynek, mała Klara także zasypia, tuląc do siebie zabawkę. Nadchodzi sen. Nagle wszystko wydaje się większe, Klara dorośleje, a zabawki ożywają, także jej ulubiona. Dziadek do orzechów staje się dowódcą zabawkowych wojsk, które staczają bitwę z całymi zastępami wrogich myszy. Po zwycięskiej bitwie Klara i Dziadek, jako książęca para trafiają do Krainy Słodyczy, gdzie napotykają tak magiczne miejsca, jak Cukrowa Łąka, Brama Łakomczuchów, czy Marcepanowy Pałac. Niestety nawet tak piękny sen musi dobiec końca. Klara budzi się, trzymając wciąż swego bajkowego przyjaciela Dziadka do orzechów.

Chyba nie trzeba czytać i mówić nic więcej, aby dać się zaprosić samemu czy też z rodziną lub z przyjaciółmi na ten piękny spektakl i razem z bohaterami odbyć taneczno-muzyczną podróż do słodkiego świata, w którym wszystko jest możliwe, a wszyscy są szczęśliwi.

Bilety:
Bielskie Centrum Kultury
Rezerwacje tel. 33 828 16 40, 33 828 16 45, 33 828 16 55
BILETY ONLINE: http://kbq.pl/59484

 

google_news
KBb
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
michał
michał
1 miesiąc temu

Nie stosujcie określenia “magia świąt” ponieważ to są określenia wykluczające się. Magia to okultyzm, a okultyzm nie jest święty

Bidżej
Bidżej
1 miesiąc temu
Reply to  michał

Ale Michał pinkolisz. Magia jest zjawiskiem nadprzyrodzonym i może być elementem religii. Święto jest częścią pojęcia sacrum które występuje we wszystkich kulturach. Nic tu się nie wyklucza – wręcz przeciwnie, oba pojęcia mają podobne znaczenie.