Wydarzenia Bielsko-Biała Żywiec Oświęcim

Wymiana dachów w drewnianych świątyniach

Fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka

Trwają prace polegające na wymianie gontowego pokrycia dachów drewnianych kościołów w Gilowicach, Nidku i Polance Wielkiej.

Jest to część większego przedsięwzięcia budowlano-konserwatorskiego w ramach projektu unijnego zainicjowanego przez diecezję bielsko-żywiecką. “Nowatorski projekt, realizowany przy współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Rozwoju, ma na celu stworzenie wyjątkowego unikalnego muzeum skarbów rozproszonej, sakralnej architektury drewnianej na terenie diecezji bielsko-żywieckiej” – informują w diecezji.

Prace rozpoczęto od wymiany gontowego pokrycia dachów kościołów pw. śś. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Nidku, pw. św. Mikołaja w Polance Wielkiej i pw. św. Andrzeja Apostoła w Gilowicach. Poza wspomnianymi świątyniami zaplanowano prace budowlane i konserwatorsko-restauratorskie w drewnianych obiektach w Grojcu, Łodygowicach, Osieku oraz budynku szkoły parafialnej w Starej Wsi.

– Szczególnie ważna jest wymiana dachu w kościele w Polance Wielkiej, gdzie znajduje się jeszcze eternit. Użyty nowy, modrzewiowy gont, dzięki specjalistycznej impregnacji, będzie przyjazny dla mieszkańców drewnianych kościołów, w tym nietoperzy. Niebawem w obiektach konserwowanych w ramach naszego projektu rozpoczną się prace przy polichromiach ściennych oraz rzeźbionych ołtarzach – mówi ks. dr Szymon Tracz, pełnomocnik projektu i dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Bielsku-Białej.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments