Wydarzenia Wadowice

Wymienili 260 starych pieców

Fot. UG w Spytkowicach

Ponad 2,3 mln zł wypłaciła gmina Spytkowice mieszkańcom, którzy zdecydowali się wymienić w swoich domach nieekologiczne źródła ciepła. Środki na ten cel gmina pozyskała z projektu, do którego przystąpiła w 2017 roku.

Zgodnie z projektem mieszkańcy, którzy zdecydowali się wymienić przestarzałe piece na nowoczesne piece węglowe mogli liczyć na maksymalnie 8 tys. zł dotacji na montaż pieca (wysokość dotacji uzależniona była od mocy) i do 1 tys. zł na wymianę instalacji. W przypadku montażu pieca gazowego dotacja także wynosiła do 8 tys. zł, ale na modernizację instalacji można było pozyskać 6 tys. zł. Pozostałe koszty mieszkańcy musieli pokryć we własnym zakresie.

Od początku działania programu mieszkańcy wymienili 260 nieekologicznych kotłów grzewczych. Dzięki pozyskaniu przez samorząd środków zewnętrznych na ten cel, gmina już wypłaciła inwestorom w sumie 2,3 mln złotych refundacji. Dzięki tym środkom udało się zamontować 70 kotłów gazowych (zainstalowano już wszystkie przewidziane w projekcie) oraz 190 kotłów węglowych. Projekt przewiduje, że zamontowanych zostanie w sumie 200 kotłów węglowych, więc do wymiany zostało jeszcze 10 pieców.

Władze gminy nie ukrywają, że zainteresowanie programem było bardzo duże. Wielu mieszkańców w uzyskaniu zewnętrznego dofinansowania upatrywało jedynej możliwości wymiany tzw. „kopciuchów” na piece spełniające restrykcyjne normy w zakresie ochrony środowiska. Z tego też powodu gmina czynić będzie starania o zdobycie nowych środków na programy proekologiczne, a jej władze są przekonane, że to dopiero początek pozytywnych zmian, w zakresie poprawy jakości powietrza. Podkreślają, że o tym jak ważne w obecnych czasach jest czyste powietrze nie trzeba już nikogo przekonywać.

google_news
Energylandia - praca 2023
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Piece? Kto dziś myśli w samorządzie o dotacji na wymianę pieców i zabezpieczeniu się przed smogiem? Powietrze dobre, ciepło, zaraza temat główny. Przyjdzie czas, że w gminach przypomną sobie. Że w Spytkowicach spory efekt? Jakie ma znaczenie, w innych dużo mniejszy i też dobrze. Przyjdzie czas obowiązywania uchwały antysmogowej i dopiero zacznie się aktywność w gminach głównie w intensywnych kontrolach, karaniu.