Wydarzenia Cieszyn

Wyróżnieni za działalność na rzecz turystyki

Fot. fot. Tomasz Żak / UMWS

W ramach wojewódzkich obchodów Światowego Dnia Turystyki wręczono „Dyplomy Marszałka Województwa Śląskiego za Zasługi dla Rozwoju Turystyki w 2022 roku”. Trzy z nich trafiły do osób i organizacji z powiatu cieszyńskiego.

W tym roku dyplomy otrzymały 23 organizacje i osoby. W imieniu marszałka Jakuba Chełstowskiego wręczyła je przewodnicząca Komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji Sejmiku Województwa Śląskiego Julia Kloc-Kondracka. W ten sposób samorząd województwa wyróżnia osoby i instytucje, które przyczyniają się do rozwoju turystyki w regionie, promując miejscowe atrakcje i zachęcając tym samym do przyjazdu do województwa śląskiego. Z powiatem cieszyńskim wiążą się trzy dyplomy. Prezentując ich od odbiorców, zaczynamy od jednego dyplomu indywidualnego.

Dyplom Marszałka Województwa Śląskiego za Zasługi dla Rozwoju Turystyki w 2022 roku w kategorii Osobowość Turystyczna Roku otrzymał Tadeusz Papierzyński. To kierownik Referatu Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta w Wiśle. Od wielu lat zaangażowany jest w rozwój i promocję dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Beskidu Śląskiego. Papierzyński to wieloletni kierownik i członek Zespołu Regionalnego „Istebna”. Jest inicjatorem sieciowania produktów turystycznych na obszarze Beskidów i koordynatorem wielu wydarzeń turystycznych. Odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem w dziedzinie kultury ludowej – nagrodą im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej. Jego kandydaturę zgłosiła Lokalna Organizacja Turystyczna „Beskidy”.

Kolejny dyplom otrzymał Klub Fotograficzny „Start” przy Oddziale PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie, za działalność społeczną. Jak czytamy w uzasadnieniu, od samego początku, czyli od 2012 r. klub zaznaczył swoje istnienie, biorąc na swoje barki dokumentację fotograficzną wszystkich imprez organizowanych przy Oddziale PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie. Szczególnie ważnym elementem jego działalności jest organizacja regionalnych i ogólnopolskich imprez fotograficznych o charakterze turystycznym. Niezwykle cennymi inicjatywami są te, skierowane do młodszych mieszkańców regionu – np. konkurs. „Ziemia Cieszyńska w oczach uczniów”. W trakcie zeszłorocznej edycji na konkurs wpłynęło kilkaset zdjęć z Polski i Czech. Kandydaturę tę zgłosił starosta cieszyński Mieczysław Szczurek.

W kategorii instytucja uhonorowana została Wiślańska Organizacja Turystyczna. WOT jest organizacją działającą na terenie Wisły od 2007 roku. Zrzesza około 60 podmiotów z branży turystyczno-hotelarskiej z terenu Wisły. Głównymi celami działalności WOT-u są: promocja miasta Wisła oraz przedsiębiorców działających na jego terenie, integracja społeczności lokalnej, dążenie do stałego wzrostu jakości oferowanych usług oraz inicjowanie i wspieranie współpracy z samorządem lokalnym. W 2022 r. Wiślańska Organizacja Turystyczna obchodzi 15. Urodziny. Od początku działalności prężnie realizuje cele swojej działalności m.in. poprzez opracowywanie i wydawnictwo folderów, organizację szkoleń dla swoich członków oraz pomoc w prowadzeniu informacji turystycznej. Tę kandydaturę z kolei zgłosił burmistrz Wisły Tomasz Bujok.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments