Bielsko-Biała Kultura i rozrywka

Wystawa, która robi wrażenie. Tomasz Kulka w Galerii Bielskiej BWA

W piątek, 1 września, w Galerii Bielskiej BWA odbył się wernisaż wystawy „Piramida głupców” Tomasza Kulki. Wydarzenie odbyło się w ramach rozpoczynających się Dni Bielska-Białej.

Urodzony w Wolbromiu Tomasz Kulka, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, jest dwukrotnym laureatem organizowanego przez Galerię Bielską BWA prestiżowego konkursu Biennale Malarstwa Bielska Jesień. W 2019 roku otrzymał II nagrodę za zestaw trzech prac pt. „Idolatria”, a dwa lata później nagrodę główną Grand Prix za tryptyk „Game over”, przedstawiający monumentalną wizję końca antropocenu. Teraz artysta prezentuje w BWA prace z ostatnich pięciu lat.

Charakterystyczną cechą twórczości artysty jest ogromna liczba maleńkich postaci ludzkich w różnych pozach. W kilku pracach są to postacie duchownych oraz znajdujących się obok nich nagich postaci męskich, nieraz cierpiących męczarnie. Wielu odbiorcom na myśl nasuwa się tu kwestia hipokryzji wśród duchowieństwa. – Jednak jasna treść tej wystawy właściwie nie istnieje. Jej treścią jest sztuka Tomasza Kulki, która mimo tego, że jawi się jako coś, co mogłoby mieć bardzo dużo różnych informacji, treści, kontekstów, jest przede wszystkim sztuką dla doświadczania jej samej w sobie – mówi kurator wystawy Jacek Sosnowski. – W tej wystawie chcieliśmy poruszyć wątki ekologiczne, religijne oraz tego, co się dzieje w naszych głowach, czyli jakiegoś sensu istnienia. Jednak przede wszystkim chcieliśmy zrobić wystawę, która robi na widzach wrażenie.

Na wystawie możemy zobaczyć malarstwo, ceramikę, obiekty i instalacje. – Światy, które Tomasz Kulka buduje w swoich obrazach i instalacjach, są tak samo prawdziwe jak niedorzeczne. Manipuluje nami widzami w stronę przeświadczenia, że w każdym najdrobniejszym elemencie o coś chodzi, w okolicznościach kiedy jest to po prostu rozpustna zabawa. „Piramida głupców” zbudowana jest z wrażeń, które tworzą iluzję prawdy, są jednak jak konceptualna konstrukcja, której celem jest zwrócenie naszej uwagi w stronę siły i skuteczności dzieła sztuki – dodaje kurator.

Wystawa trwa do 8 października.

Fot. Magdalena Nycz

google_news