Bielsko-Biała Cieszyn Kultura i rozrywka

Wyższobramskie granie i śpiewanie na lato. Rusza cieszyński festiwal

Fot. z archiwum parafii ewangelickiej w Cieszynie

W Cieszynie rozpoczyna się czwarta edycja Koncertów Wyższobramskich. To festiwal, który organizowany jest od 2018 roku w kościele Jezusowym i stał się jednym z najważniejszych punktów w muzycznym kalendarzu Śląska Cieszyńskiego. Koncerty odbywają się co drugi tydzień w lipcu i sierpniu. Pierwszy z nich już 11 lipca.

Wydarzenie zainauguruje recital mistrzowski w wykonaniu Filipa Presseisena, polskiego organisty i improwizatora, który na unikatowych organach ewangelickiej świątyni zagra utwory m.in. Felixa Mendelssohna, Maxa Regera, Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händla, Krzysztofa Grzeszczaka, a także zaprezentuje swoje własne improwizatorskie umiejętności. Kolejny koncert, zatytułowany „Organy Inaczej”, odbędzie się 25 lipca o 19.00. Przed publicznością wystąpi zespół „Molte Voci Organ Duo” w składzie Ewelina Bachul i Barbara Lorenc.

8 sierpnia natomiast zaśpiewa sopranistka Magdalena Hudzieczek-Cieślar, a na organach zagra Jakub Plewa. Na koniec, 22 sierpnia, zaplanowano kolejny mistrzowski recital. Za monumentalnym instrumentem zasiądzie Marcin Armański. Prowadząca koncerty, Joanna Lazar-Chmielowska, zadba o to, by uczestnicy muzycznych spotkań mieli sposobność wysłuchać – oprócz znakomitej muzyki – również ciekawych informacji o wykonywanych utworach i artystach. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. (kredo)

KB_szczepionki
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments