Cieszyn Kultura i rozrywka

Z Cieszyna do Krakowa pieszo po książki. Historyczna wyprawa Stalmacha i Cinciały

Fot. Pixabay.com

21 czerwca o 16.00 w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie, w ramach Cieszyńskiego Uniwersytetu III wieku, odbędzie się ostatnie przed wakacjami spotkanie sekcji „Przeszłość i teraźniejszość”, podczas którego Władysława Magiera wygłosi wykład „Wyprawa Pawła Stalmacha i Andrzeja Cinciały po książki do Krakowa”.

Rówieśnicy, Paweł Stalmach i Andrzej Cinciała, uczniowie ewangelickiego gimnazjum w Cieszynie założyli w szkole organizację „Towarzystwo uczących się języka polskiego w ewangelickim gimnazjum w Cieszynie”. Razem też, pierwszy raz w 1847 roku, udali się pieszo do Krakowa po polskie książki. Przyniesione książki były pierwszymi polskimi naukowymi książkami, jakie dotarły na Śląsk Cieszyński. O wyprawach po książki do Krakowa opowie Władysława Magiera, historyk, popularyzatorka zasłużonych postaci Śląska Cieszyńskiego.

Wstęp na spotkanie jest wolny.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
zawiedzony
zawiedzony
11 miesięcy temu

Może przywieźli na wózku, bardziej prawdopodobna technika przyniesienia. Te książki na zdjęciu kiepsko miały przeżyć podróż, wymagają introligatora, dawniej był ale czy teraz jest jeszcze taki zawód?