Cieszyn Kultura i rozrywka

Z Cieszyna do Krakowa pieszo po książki. Historyczna wyprawa Stalmacha i Cinciały

Fot. Pixabay.com

21 czerwca o 16.00 w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie, w ramach Cieszyńskiego Uniwersytetu III wieku, odbędzie się ostatnie przed wakacjami spotkanie sekcji „Przeszłość i teraźniejszość”, podczas którego Władysława Magiera wygłosi wykład „Wyprawa Pawła Stalmacha i Andrzeja Cinciały po książki do Krakowa”.

Rówieśnicy, Paweł Stalmach i Andrzej Cinciała, uczniowie ewangelickiego gimnazjum w Cieszynie założyli w szkole organizację „Towarzystwo uczących się języka polskiego w ewangelickim gimnazjum w Cieszynie”. Razem też, pierwszy raz w 1847 roku, udali się pieszo do Krakowa po polskie książki. Przyniesione książki były pierwszymi polskimi naukowymi książkami, jakie dotarły na Śląsk Cieszyński. O wyprawach po książki do Krakowa opowie Władysława Magiera, historyk, popularyzatorka zasłużonych postaci Śląska Cieszyńskiego.

Wstęp na spotkanie jest wolny.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
zawiedzony
zawiedzony
7 dni temu

Może przywieźli na wózku, bardziej prawdopodobna technika przyniesienia. Te książki na zdjęciu kiepsko miały przeżyć podróż, wymagają introligatora, dawniej był ale czy teraz jest jeszcze taki zawód?