Cieszyn Kultura i rozrywka Żywiec

Z Istebnej do Węgierskiej Górki – “Lustra” pełne emocji

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

W Hali Widowiskowo-Sportowej w Węgierskiej Górce można oglądać imponujące zbiory udostępnione zwiedzającym przez Galerię Kukuczka, prowadzoną przez Jana Kukuczkę w Istebnej Jasnowicach. Mowa konkretnie o płótnach z cyklu “Lustra”, autorstwa Piotra Jakubczaka.

Projekt „Lustra” powstał po to, by uchronić od zapomnienia wielkie postaci z życia polityczno-społecznego, gospodarczego oraz kultury i sztuki. Na obrazach można odnaleźć podobizny m.in. Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Agnieszki Osieckiej, Krzysztofa Kieślowskiego, Lecha Wałęsy, Andrzeja Wajdy i wiele innych. Tworzący je Piotr Jakubczak, na co dzień mieszkający w Jaworzynce, znany w świecie artysta, w każdy z obrazów wkłada ogromny ładunek emocji.

Wernisażowi towarzyszył występ zespołu teatralnego „Maska” ze Szkoły Podstawowej w Węgierskiej Górce, prowadzonego przez Kamilę Pawlus. Anna Kąkol z kolei wygłosiła prelekcję na temat stanu wojennego, a Michał Kawulok opowiedział o „Lustrach” i Piotrze Jakubczaku. Malarz wraz z Janem Kukuczką odsłonili najnowszy obraz, którego bohaterką jest noblistka, Olga Tokarczuk. Na zakończenie zespół Rafała Rzeźnikiewicza „Anakonda” wykonał kilka utworów utrzymanych w klimacie rockowym.

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments