Wydarzenia Wadowice

Za tych co na morzu…

Fot. Archiwum PŻM

Za kilka godzin niebo nad większością polskich miast i wiosek rozbłyśnie kolorowymi fajerwerkami. Wadowice Nowy Rok będą świętować w… odległych miejscach na Ziemi.

O ile pozycję papieskiego grodu na mapie wskaże każdy uczeń podstawówki, to z „drugimi” Wadowicami może być kłopot. Statek M/s Wadowice II zwodowany w 2010 roku, a pływający pod banderą Wysp Bahama płynie z Dublina w kierunku Brazylii. Zbudowany w chińskiej stoczni Xingang w Tjanjin masowiec aktualnie znajduje się w pobliżu Wysp Kanaryjskich. Do nabrzeża portu w Itaqui dotrze (jeżeli sztormy nie będą zbytnio przeszkadzać) w południe 8 stycznia 2020 roku. Toteż dwudziestojednoosobowa załoga tradycyjnego szampana wypije około 300 mil (555 km) od najbliższego lądu.

MS Wadowice II jak nazwa wskazuje nie jest pierwszym statkiem noszącym nazwę miasta nad Skawą. W roku 1969 na zamówienie Polskiej Żeglugi Morskiej zbudowano na podstawie polskiej dokumentacji (z polskim wyposażeniem) w bułgarskiej stoczni im. Georgia Dymitrowa (w ramach RWPG) masowiec typu B-451. Statek o nazwie Wadowice miał długość 95,5 m, szerokość 13, 75 m, a maksymalne zanurzenie 5,66 m.

Po morzach i oceanach pływa również statek MS Skawa. Zbudowany w Chinach w 2012 roku statek ma długość 150 m, a szerokość 24 m. Pływa pod banderą Liberii. Obecnie przemierza Morze Karaibskie płynąc z portu Spain (Trinidad & Tobago) na Kubę.

Fot. Archiwum PŻM

 

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu

Drugie Wadowice (Dolne i Górne) w Polsce są w woj podkarpackim. Kłopot ze wskazaniem miejscowości ale takie są
niezbudowane w Chinach czy też Bułgarii.