Wydarzenia Bielsko-Biała

Zabetonują zielony zakątek?

Fot. Marcin Płużek

W połowie kwietnia przy ulicy Sarni Stok w Bielsku-Białej ruszyła budowa trzech apartamentowców. Budynki zaczynają powoli „wychodzić” z ziemi. To kolejna taka inwestycja na „Sarnim Stoku”, jak nazywa się ten zielony i jeszcze wciąż nieco dziki zakątek miasta. Jednak obserwując, jak szybko się urbanizuje można przypuszczać, że już niedługo przymiotnik „sarni” straci rację bytu. Bardziej adekwatna będzie nazwa „Ogrodzony Stok”.

Wraz z budową apartamentowców oraz budynków jednorodzinnych wszędzie pojawiają się płoty, które szatkują na kawałki tę wcześniej ogólnodostępną przestrzeń. Jak można zobaczyć na facebookowym profilu dewelopera, który właśnie rozpoczął inwestycję przy ulicy Sarni Stok, powyżej centrum handlowego o tej samej nazwie, powstaną tu trzy budynki wielorodzinne wraz z okalającą je infrastrukturą, dysponujące blisko dwoma setkami mieszkań (apartamentów) oraz podziemnymi parkingami. Pierwszy etap budowy ma zakończyć się w połowie 2021 roku. Tuż obok realizowana jest inna duża deweloperska inwestycja.

Zgodnie z obowiązującymi planami przestrzennego zagospodarowania dla tego terenu, większa część gruntów na Sarnim Stoku przeznaczona jest pod zabudowę i to zarówno jedno- jak i wielorodzinną, a nawet usługową czy użytkową.

Również przy ulicy Sarni Stok powstaje zespół kilku budynków wielorodzinnych – to jeden z nich w ubiegłym roku w trakcie prac budowlanych został wysadzony w powietrze. Powstanie tam blisko 250 mieszkań, z czego mniej więcej połowa zostanie oddana do użytku już jesienią tego roku, a reszta w połowie przyszłego.
Wraz z powstałymi wcześniej innymi apartamentowcami oraz zabudowaniami osiedla mieszkaniowego, a także trudną do oszacowania ilością budynków jednorodzinnych, jakie wzniesiono tam w ostatnich dekadach, utworzą niezłe „blokowisko”. Szczelnie ogrodzone kilometrami płotów. A na tym się na pewno nie skończy. Władze spółdzielni mieszkaniowej Sarni Stok podjęły niedawno decyzję o zamiarze sprzedania 6-hektarowej działki zarezerwowanej przed laty pod budowę kolejnych spółdzielczych bloków. Działka jest położona powyżej istniejącej już zabudowy osiedla mieszkaniowego. Spółdzielnia nie była w stanie wznieść tam sama budynków, więc wystawiła teren na sprzedaż. Nabywca działki z pewnością nie zostawi jej odłogiem. Już teraz prowadzono tam jakieś prace ziemne, lecz – jak się dowiedzieliśmy – nie były one zaczątkiem jakiejś budowy, lecz jedynie niwelacją terenu. Jednak to, że na tej ogromnej działce prędzej czy później powstaną jakieś budynki jest pewne. Zgodnie z obowiązującymi planami przestrzennego zagospodarowania dla tego terenu, większa część gruntów na Sarnim Stoku przeznaczona jest pod zabudowę i to zarówno jedno- jak i wielorodzinną, a nawet usługową czy użytkową. Wyłączone spod takiego zagospodarowania są jedynie niewielkie obszary związane na przykład z ochroną ustanowionego tam niegdyś zespołu przyrodniczo-krajobrazowego czy otaczające krzyż na Trzech Lipkach. Tymczasem jeszcze kilka lat temu wszędzie tam biegały sarny i pasły się krowy…

2
Skomentuj

avatar
1 Komentarzy
1 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
2 Komentarzy
RafałŁukasz Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Łukasz
Gość
Łukasz

Betonowy stok….

Rafał
Gość
Rafał

Wszędzie beton. Betonowe galerie. Betonowe fundamenty pod ekrany . Betonowa architektura.