Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Zaćmienie Słońca w Beskidach. Kiedy wypatrywać spektaklu na niebie?

Fot. Pixabay

Bardzo możliwe, że dziś także w Beskidach, pomimo częściowego zachmurzenia będzie można oglądać częściowe zaćmienie Słońca. W Bielsku-Białej to ciekawe zjawisko astronomiczne rozpocznie się o godz. 11:15, a zakończy o 13:31. Maksymalne przesłonięcie tarczy Słońca nastąpi po południu.

 

Dziś w Polsce będzie można obejrzeć tzw. zaćmienie częściowe. Tarcza Słońca zostanie zasłonięta w 35.82 proc. W Bielsku-Białej zaćmienie rozpocznie się o godz. 11.15, a zakończy o 13.31. Maksymalne przesłonięcie tarczy Słońca nastąpi między 12:16 a 12:26. Jest szansa, że pomimo częściowego zachmurzenia zjawisko uda się zaobserwować także u nas. Najbliższe spektakularne, obrączkowe zaćmienie Słońca będzie widoczne z terenu Polski dopiero latem 2075 roku.

Należy pamiętać, że kierowanie wzroku bezpośrednio na Słońce grozi jego utratą. Trwałym uszkodzeniem oczu może zakończyć się obserwacja przez lornetkę, obiektyw lustrzanki lub inne przybliżające urządzenia optyczne nie zaopatrzone w specjalistyczne filtry. Zwykłe okulary przeciwsłoneczne oraz domowe sposoby, takie jak oglądanie Słońca przez kliszę czy zadymione szkło, także nie ochronią wzroku. Do bezpośredniej obserwacji nadają się okulary ze specjalnymi szkłami czy filtry spawalnicze.

Relację wideo z dzisiejszego zaćmienia Słońca prowadzić będzie Facebookowy profil „Z głową w gwiazdach”.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments