Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Zadbaj o bezpieczeństwo siebie i wszystkich wokół siebie. Alkomat online — kiedy po spożyciu alkoholu mogę jechać samochodem?

Jedno piwo, jeden kieliszek, czy może długa noc podlewana alkoholem? Okoliczności nie mają znaczenia — co się liczy, to sam fakt spożycia napojów wyskokowych. Po takiej aktywności alkohol zaczyna krążyć w żyłach, otępiając, zaburzając koordynację i szybkość reakcji. Skąd jednak wiemy, że efekty działania alkoholu już przeszły?

Czasami trudno jest nam określić, czy już przypadkiem alkohol nie został wydalony z naszych organizmów. Zależy to od zbyt wielu czynników, żebyśmy byli w stanie sprawdzić to „na oko”, a nie powinniśmy ryzykować m.in. wsiadania za kółko po wypiciu nawet niewielkiej ilości alkoholu. Oczywiście, żeby najlepiej określić zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, przyda się podręczny alkomat. W przypadku, gdy nie mamy do niego dostępu, nieźle sprawdzi się także internetowy kalkulator alkoholu.

Jak działa takie oprogramowanie internetowe?

Oczywiście w „pomiarze” nie będzie chodziło o żadne dostarczanie powietrza do komputera czy też telefonu. Zamiast tego, za pomocą prostych algorytmów jesteśmy w stanie wyliczyć szacowany poziom zawartości alkoholu we krwi. Żeby przeprowadzić obliczenia potrzebne będą takie dane jak: waga danej osoby, jej płeć i oczywiście rodzaj pitego alkoholu, a także jego objętość.

Co całości dorzuca się informacje na temat tego, jak długo trwało picie i ile godzin wstecz się zakończyło. Takie dane, odpowiednio przepuszczone przez software, pozwala określić szacunkową zawartość alkoholu we krwi, ale zaznaczamy, że wyłącznie szacunkową.

Tak naprawdę wynik internetowego badania alkomatem jest orientacyjny i nie może być podstawą żadnej linii argumentacyjnej w przypadku kłopotów z prawem. Generalnie zdrowy rozsądek podpowiada, by w sytuacji, w której mamy wątpliwości co do naszego stanu trzeźwości, nie wsiadać za kółko, a w sytuacji „stykowej” zrezygnować z pomysłu jazdy samochodem.

Już wspomnieliśmy, jak wiele czynników ma wpływ na wydalanie alkoholu z naszych organizmów. Wpływa na to, czy od spożycia zdążyliśmy się wyspać, jak dużo ruszaliśmy się w międzyczasie, a także wiele zależy od indywidualnych możliwości naszego metabolizmu. To, co pokaże nam kalkulator internetowy, powinniśmy traktować więc bardziej jako wskazówkę, a nie rzetelne badanie.

Jazda po alkoholu

Generalnie polskie prawo przewiduje, że samochody i inne pojazdy prowadzić można, mając we krwi zawartość alkoholu o maksymalnej wartości 0,2 promila. Przekroczenie tego pułapu (do wartości 0,5 promila) stanowi w świetle prawa wykroczenie, a przekroczenie 0,5 promila to już przestępstwo.

Jazda pod wpływem alkoholu jest równoznaczna z ogromnym ryzykiem, na jakie narażamy siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Alkohol otępia, a więc będąc pod jego wpływem, nie możemy w pełni ufać swoim zdolnościom percepcyjnym. Łatwo też jest nam stracić koncentrację i przegapić zbliżające się obiekty. To z kolei ogromne niebezpieczeństwo dla każdego wokół nas. Pomijając już kłopoty prawne, tak nieodpowiedzialna jazda może zniszczyć komuś życie.

google_news