Wydarzenia Bielsko-Biała

Zadymka na początek wakacji. Jazzem rozbrzmi całe miasto!

Grafiki: Karolina Glanowska

Bielska Zadymka Jazzowa, choć naturalnie kojarzona z zimą, od kilku lat ma również drugą, letnią część, która odbywa się w ostatni czerwcowy weekend i jest muzycznym powitaniem wakacji.

– Chcemy nawiązać do pierwotnej, tradycyjnej formy jazzu, który – tak jak w Nowym Orleanie – wychodził z klubów na ulice, i towarzysząc człowiekowi w jego radosnych i smutnych chwilach życia, spełniał także funkcje tanecznej muzyki rozrywkowej. Tak ma być podczas tegorocznej, letniej Zadymki w Bielsku-Białej. Zapraszamy wszystkich mieszkańców i turystów do wspólnej zabawy. Piątkowe koncerty w hali namiotowej w Parku Słowackiego adresowane są głównie do młodzieży, sobota w Bielskim Centrum Kultury to wakacyjna oferta dla starszej widowni, a niedzielne wydarzenia są zaproszeniem dla całych rodzin do radosnego, muzyczno-tanecznego powitania wakacji w plenerach miasta – mówi Jerzy Batycki, dyrektor festiwalu.

21 czerwca Zadymka zaprasza na koncerty z cyklu „Okolice Jazzu/RQS New Tone” do hali namiotowej w Parku Słowackiego. To dobrze znana i lubiana przestrzeń miejska, która przeistoczy się w wielki klub muzyczny z profesjonalną sceną, tanecznym parkietem i widownią, a nie zabraknie także strefy gastronomicznej. Tej nocy królować będzie różnorodna stylistycznie muzyka. Usłyszymy zarówno jazz, jak i hip-hop, rock, disco, techno, electro i house, a jej wspólnym mianownikiem będzie wakacyjny, klubowy klimat. Gospodarzami imprezy będą Fisz Emade Tworzywo oraz muzycy wywodzący się z kultowej formacji EABS, czyli Błoto i Zima Stulecia z udziałem Piotra Damasiewicza.

Drugi dzień letniej części 26. edycji imprezy to spotkanie z dwoma niezwykłymi indywidualnościami – Krzysztofem Ścierańskim i Mario Biondim. Pierwszy, wirtuoz gitary basowej i kompozytor, będzie obchodził na Zadymce 70. urodziny. W programie jubileuszowego koncertu zaprezentuje się w trzech odsłonach: solo, z formacją New Quartet oraz w projekcie International Edition, w ramach którego tworzy fantastyczne muzyczne widowisko, łączące swobodną, jazzową improwizację z elementami muzyki etnicznej.

Mario Biondi to włoski wokalista i kompozytor muzyki jazz i soul. Charakteryzuje się głębokim, ciepłym głosem, przypominającym czarnych artystów muzyki soul i blues, takich jak Barry White, Isaac Hayes czy Lou Rawls. W jego muzyce usłyszymy zarówno jazz, soul, blues, jak i nu jazz, r’n’b czy bossanovę. Na koncie ma cztery platynowe albumy, przy których współpracował z najlepszymi muzykami świata.

Program niedzielnej Zadymki adresowany jest dla całych rodzin i zachęcać będzie do wyjścia w plener. Wstęp na wszystkie wydarzenia w tym dniu będzie bezpłatny. Impreza rozpocznie się Jazzowym Porankiem, podczas którego przed schroniskiem na Dębowcu standardy tradycyjnej muzyki jazzowej prezentować będzie festiwalowa formacja Brass Band Zadymka, którą tworzą uczniowie i absolwenci bielskiej szkoły muzycznej. W górskim plenerze, z panoramą Bielska-Białej w tle, będzie można też wypić poranną kawę czy zjeść śniadanie serwowane przez pracowników schroniska na Dębowcu.

Potem festiwal przeniesie się do centrum. Tam pod ratuszem rozpocznie się Parada Nowoorleańska, która w tym roku wzbogacona będzie o zupełnie nowy pomysł – Konkurs Zespołów Ulicznych. Publiczność otrzymywać będzie od zadymkowych wolontariuszy specjalną, festiwalową walutę, którą będzie mogła nagradzać najciekawsze ich zdaniem muzyczne programy, przedstawiane przez koncertujące wzdłuż ul. 11 Listopada zespoły. Całą imprezę zakończy przeliczenie zgromadzonej waluty przez uczestniczące w konkursie kapele. Zgromadzone środki organizatorzy wypłacą muzykom w formie honorarium, a zespół który zbierze największą sumę ogłoszony zostanie zwycięzcą konkursu.

Parada zakończy się pod sceną plenerową na placu Wojska Polskiego, gdzie o 17.00 wystąpi czeska orkiestra Swing Melody i wprowadzi publiczność w klimaty najsłynniejszej epoki jazzu, jaką jest Swing. Koncert będzie równocześnie zaproszeniem do tańca. W imprezie potwierdziła udział szkoła tańca Swing City, która specjalizuje się w tanecznym stylu lindy hop.

Niedzielny program Zadymki zakończy koncert laureata ubiegłorocznej edycji Konkursu Bielskiej Zadymki Jazzowej. W Sali Koncertowej bielskiego „Muzyka” wystąpi Know Material.

 

google_news