Wydarzenia Cieszyn

Zajrzyj do Jaskini Malinowskiej

Fot. Serwis UM Wisła

Szykuje się spora gratka dla miłośników górskich wędrówek. Niebawem zostanie udostępniona dla turystów Jaskinia Malinowska.

Jaskinia Malinowska zlokalizowana jest w okolicy Malinowskiej Skały tuż przy szlaku czerwonym na wysokości 1075 m npm. Jaskinia jest pomnikiem przyrody nieożywionej i leży na terenie Lasów Państwowych w granicach administracyjnych miasta Wisła. Jaskinia należy do grupy jaskiń szczelinowych i powstała w procesie przemieszczenia grawitacyjnego mas skalnych w warstwie piaskowców godulskich. Jaskinię o praktycznie horyzontalnym rozwinięciu na kierunku wsch-zach, z uwzględnieniem 10-metrowej szczelinowej studni wejściowej, tworzą wysokie a zarazem dość wąskie szczeliny o prostym przebiegu, połączone na różnych wysokościach krętymi ciasnymi korytarzykami z niewielkimi rozszerzeniami stanowiącymi małe komory. Jaskinia według ostatnich pomiarów ma 249,5 m długości korytarzy i głębokość 23,20 m.

Dzięki współpracy miasta Wisła, Nadleśnictwa Wisła oraz Klubu Alpinistycznego przy Beskidzkiej Grupie GOPR obecnie trwa montaż systemu stalowych drabin i pochwytów umożliwiających zejście do głównego korytarza, skąd jest dostęp do praktycznie całej jaskini.

Zostanie uporządkowany teren wokół wejścia do jaskini oraz przygotowane oznakowanie, aby każdy wędrujący czerwonym szlakiem z Przełęczy Salmopolskiej w kierunku Malinowskiej Skały mógł w to miejsce trafić. Wystarczy posiadać lampę “czołówkę” i już będzie można bezpłatnie i samodzielnie eksplorować wnętrza jaskini. Będzie to pierwsza tak łatwo dostępna jaskinia w Beskidach!

Przygotowania już trwają. Uroczyste otwarcie zaplanowane jest na 8 czerwca.

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Roman
Roman
1 rok temu

Super. Mam nadzieje, ze bedzie gdzie przypiac rowery

Górnik
Górnik
1 rok temu
Reply to  Roman

Pewnie że będzie,karabińczykiem do plecaka i heja w dół 😁

Jehow
Jehow
1 rok temu

Super