Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Zalety jazdy na rowerze

Jazda na rowerze to jedna z najbardziej ulubionych form aktywności fizycznej wielu Polaków. Ma mnóstwo zalet. Doskonale relaksuje, poprawia nastrój i samopoczucie, pozytywnie wpływa na sylwetkę. Już podczas godziny spokojnej jazdy na rowerze można spalić około 500 kalorii. Jest to więc prosty i bardzo przyjemny sposób na utrzymanie ładnej sylwetki. Mięśnie pobudzone do pracy pobierają zapasy energii z komórek tłuszczowych. W ten sposób nie tylko chudniemy, ale reguluje się też poziom cukru we krwi.

Jazda na rowerze zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego, chroni przed cukrzycą, miażdżycą, otyłością. Regularne przejażdżki rowerowe obniżają poziom „złego cholesterolu” i podwyższają jednocześnie poziom „dobrego cholesterolu”. Zwiększa się pojemność płuc, krew staje się lepiej dotleniona, poprawia się praca serca. To z kolei wpływa na poprawę ogólnej wydolności organizmu, wzrasta też siła i wytrzymałość mięśni.

Podczas jazdy na rowerze pracuje wiele partii mięśniowych: mięśnie nóg, pośladków, mięśnie brzucha, ramion, grzbietu. Niezależnie od tego, czy jedziemy po powierzchni płaskiej czy pod górkę, pracuje całe nasze ciało. Oczywiście im opór jest większy, tym trening jest intensywniejszy. Regularna aktywność fizyczna nie tylko wzmacnia mięśnie, zwiększa również gęstość kości, dzięki czemu zapobiega osteoporozie.

Jazda na rowerze chroni stawy, zapobiega ich zwyrodnieniu. Podczas ruchu zwiększa się produkcja mazi stawowej, a to wpływa na większą elastyczność stawów. W czasie jazdy na rowerze stawy są też mniej obciążone niż podczas chodzenia.

Osoby prowadzące siedzący tryb życia często mają zadyszkę nawet przy wejściu na trzecie piętro. Regularna jazda na rowerze poprawi naszą kondycję, sprawi, że zapomnimy o zadyszce.

Wybierając rower dbamy o środowisko. Rower to środek transportu, który nie wydziela spalin. Jadać na rowerze nie musimy stać w korkach,

Rower treningowy

Jeżeli pogoda lub inne okoliczności uniemożliwiają nam jazdę na rowerze, z pomocą przychodzi rower stacjonarny. Wprawdzie ćwicząc na tym urządzeniu nie przemieszczamy się z miejsca na miejsce, nie podziwiamy ładnych widoków, jak podczas wycieczki rowerowej za miasto, ale regularne treningi na rowerze stacjonarnym to świetny sposób na zachowanie ładnej sylwetki, zapobieganie wielu chorobom, na poprawę kondycji i samopoczucia. Podczas treningu można słuchać ulubionej muzyki.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
3 miesięcy temu

Do tego trzeba dodać sytuację aktualną “zostań w domu” i zamykanie wszelkich szlaków dla skupisk ludzkich, może też rowerowych.