Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Żaluzje do salonu, kuchni i sypialni

Okna są ważnym elementem każdego pomieszczenia, ponieważ oprócz funkcji praktycznej, jaką jest doświetlanie czy zapewnienie swobodnego widoku na zewnątrz, mogą też stać się prawdziwą ozdobą wnętrza. W zależności od sytuacji, pory dnia, pogody – potrzeby w zakresie dostępu naturalnego światła do środka pomieszczenia mogą się zmieniać, dlatego warto zdecydować się na funkcjonalne rolety/żaluzje. Na wybór odpowiedniego rodzaju i modelu rolet bądź żaluzji – wpływ ma wiele czynników, takich jak techniczne możliwości montażu, a także typ pomieszczenia oraz specyfika panujących w nim warunków. Czynniki te w dużej mierze determinują wybór materiału, z jakich wykonane będą rolety. Nie bez znaczenia jest również optymalny dobór kolorystyki, która pozwala nadać salonowi, kuchni czy sypialni pożądanego stylu, charakteru oraz stworzyć w pełni udaną aranżację wnętrza

Warto pamiętać, że rolety wykonywane są zazwyczaj z tkanin naturalnych lub syntetycznych, natomiast konstrukcja żaluzji opiera się na układzie tzw. lameli, które mogą być wykonane m. in. z aluminium, drewna, bambusa albo różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Tkanina w roletach jest zwijana, zaś w przypadku żaluzji, możliwe jest także obracanie listewek pod pożądanym kątem (w obrębie 180 stopni). Na co jeszcze należy zwrócić uwagę wybierając żaluzje/rolety do konkretnego rodzaju pomieszczenia?

Nowoczesne żaluzje do salonu – najszerszy wybór i najmniej ograniczeń

W przypadku dekorowania i poszukiwania opcji dla zaciemnienia okna w salonie, mamy zdecydowanie największej rozwiązań. Wiele zależy od gustu użytkowników oraz istniejącej stylizacji wnętrza, aby na tej podstawie dobrać najlepsze żaluzje https://www.roltis.pl/katalog/zaluzje-poziome-tradycyjne. Można kierować się ulubioną kolorystyką, nawiązującą bądź kontrastującą z wystrojem wnętrza, ale warto też łączyć ze sobą rozwiązania na bazie podobnych materiałów. Na rynku można znaleźć mnóstwo rodzajów żaluzji, w tym np. tradycyjne żaluzje weneckie, wykonane z tworzywa sztucznego, żaluzje drewniane, żaluzje skórzane czy żaluzje bambusowe – o poziomym układzie listów (lameli).

W sytuacji, kiedy zależy Ci na utrzymaniu ciepłej, przytulnej i klimatycznej aranżacji salonu, najlepiej będzie zdecydować się na rolety tkaninowe albo żaluzje wykonane z naturalnych materiałów. W salonie zazwyczaj panują umiarkowane warunki, jeśli chodzi o temperaturę i wilgotność, ograniczone jest także ryzyko zabrudzenia, dlatego nie trzeba koncentrować się na sztucznych tworzywach, bardziej odpornych na tego typu czynniki. Nowoczesne technologie sprawiają też, że naturalne tkaniny lub żaluzje drewniane mogą mieć dowolną kolorystykę, która pozwoli na harmonijne dopasowanie przesłony okiennej do pożądanej stylizacji.

Problemem może okazać się zbyt mała odległość górnej części okna od sufitu, która w większości przypadków uniemożliwia montaż rolety z kasetą https://www.roltis.pl/katalog/rolety-w-kasecie. Zawsze warto więc dowiedzieć się o wymiar rolety/żaluzji poziomej po zwinięciu, aby uniknąć sytuacji, gdy będzie ona nachodzić na światło otworu okiennego, uniemożliwiając przy tym pełne otwarcie skrzydła. Na szczęście, renomowani producenci przesłon do okien oferują różne warianty montażu zbliżonych do siebie modeli rolet czy żaluzji.

W przypadku niewielkich przeszkleń, warto rozważyć przykrycie żaluzją całej wnęki – co pozwala na optyczne powiększenie okna i nadanie pomieszczeniu efektownego wyglądu. Szczególnie korzystnie w tej formie prezentować się będą żaluzje drewniane, żaluzje bambusowe czy żaluzje skórzane.

W momencie, kiedy z salonu prowadzi także wyjście na taras lub balkon, można pomyśleć o montażu lżejszych rolet tkaninowych bezpośrednio na ramie stolarki. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nie będzie konieczności każdorazowo zwijania żaluzji/rolety mocowanej do ściany czy sufitu, aby wyjść na zewnątrz. Lekka konstrukcja rolet na bazie tkanin naturalnych lub syntetycznych, nie obciąża również profilu okna/drzwi – jak ma to miejsce w przypadku np. rolety z drewna.

Czy żaluzje do sypialni to odpowiedni wybór?

Sypialnia jest wyjątkowym pomieszczeniem w każdym domu, które zwykle aranżuje się na przytulną i klimatyczną oazę spokoju, gdzie efektowność często ustępuje miejsca rozwiązaniom ukierunkowanym na zwiększenie intymności. Jeżeli użytkownik sypialni preferuje możliwość pełnego zaciemnienia pomieszczenia i odseparowania go np. od porannych promieni słonecznych – najlepszą opcją będzie dobrze dopasowana roleta z tkaniną typu blackout. Tego rodzaju tkanina jest delikatnie podgumowana, dostępna w szerokiej palecie kolorystycznej i zapewni 100 proc. zaciemnienia sypialni.

Żaluzje poziome drewniane, żaluzje ze skóry czy żaluzje bambusowe – pozwalają na stworzenie stylowej, klimatycznej i efektownej aranżacji sypialni. Żaluzje zapewniają pożądany stopień prywatności, jednak należy jednak pamiętać, że ze względu na specyfikę konstrukcji – nie gwarantują pełnego zaciemnienia wnętrza.

Poziome żaluzje z drewna, bambusa czy ze skórzanymi lamelami, wprowadzają do sypialni efektowne urozmaicenie oraz doskonale komponują się z innymi elementami wyposażenia, wykonanymi z naturalnych materiałów.

Jakie są najlepsze żaluzje do kuchni?

Wszelkie przesłony okienne, które planuje się zamontować w przestrzeni kuchennej, muszą być odporne na wilgoć oraz umożliwiać skuteczne usuwanie zabrudzeń. Kuchnia jest miejscem, w którym często mamy do czynienia z parą wodną oraz dymem, czyli naturalnymi czynnikami towarzyszącymi gotowaniu, pieczeniu czy smażeniu. Cząsteczki wilgoci, pryskający tłuszcz albo kontakt z różnymi organicznymi składnikami – to powszechne warunki, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniej przesłony do kuchennego okna.

W przypadku rolet/żaluzji tkaninowych, warto zdecydować się na materiały impregnowane, które ograniczają ryzyko wniknięcia zabrudzenia oraz wilgoci w strukturę przesłony. Najlepiej postawić także na rozwiązania, które umożliwią powierzchniowe czyszczenie przesłony okiennej, bez konieczności prania czy używania silnych detergentów. Dobrą opcją mogą okazać się żaluzje drewniane, jednak niezbędnym warunkiem jest zadbanie o zabezpieczenie ich powierzchni warstwą specjalnego środka, który odseparuje drewno od wilgoci czy bezpośredniego kontaktu z wodą (np. w trakcie mycia naczyń w zlewie). 

Znacznie lepszym rozwiązaniem w zakresie ochrony przed niechcianymi promieniami słońca oraz opcją zapewniającą pożądany stopień prywatności – będą natomiast żaluzje bambusowe. Miłośnicy stosowania naturalnych materiałów do wyposażania i dekoracji kuchni – z pewnością docenia walory żaluzji z bambusa, które są znacznie lżejsze, niż żaluzje drewniane, łatwe do utrzymania w czystości, a przede wszystkim doskonale do pomieszczeń, w jakich występuje wilgoć.

Równie dobrym pomysłem jest zastosowanie jako przeciwsłonecznej przesłony do okna w kuchni – żaluzji z tworzywa sztucznego bądź z aluminium. Tradycyjne żaluzje poziome z lamelami z tworzywa PCV albo żaluzje aluminiowe są w pełni odporne na wszelkie niekorzystne czynniki panujące w kuchni oraz proste do czyszczenia (w pozycji zamkniętej).

Niewłaściwy dobór żaluzji do kuchni, słabej jakości materiały i/lub brak odpowiedniej warstwy impregnacyjnej – to najczęstsze powody zniszczenia żaluzji. Przesłona może ulec deformacji na wskutek czyszczenia (np. w przypadku tkaninowych żaluzji plisowanych) lub wniknięcia w jej strukturę wilgoci (np. przy nieodpowiednio zabezpieczonych listkach w żaluzji drewnianej). Wykorzystanie żaluzji czy rolet na bazie tkanin, wiąże się też z ryzykiem wchłaniania przez nie kuchennych zapachów. 

Należy również pamiętać, że częste używanie do czyszczenia rolet/żaluzji środków chemicznych – może w konsekwencji pogorszyć estetykę przesłony, która np. straci swój intensywny kolor. Jeżeli chodzi o inne uwarunkowania odnośnie doboru żaluzji do kuchni, to z pewnością warto zakupić model, który nie wymaga demontażu podczas czyszczenia. Każdorazowe zdejmowanie i ponowne mocowanie żaluzji, może niekorzystanie wpłynąć na zarówno na aspekt wizualny przesłony, jak też na poprawność funkcjonowania mechanizmów sterujących jej pracą.

Żaluzje kuchenne mogą mieć praktycznie dowolną kolorystykę. Przesłony słoneczne o jasnych barwach zaleca się m. in. do mniejszych powierzchni – doskonale optycznie powiększają bowiem przestrzeń. Wszelkie energetyczne żółcienie, pomarańcze czy czerwienie – zadziałają pobudzająco, natomiast w przypadku orzeźwiającej i wyciszającej aranżacji – świetnie sprawdzą się np. chodne błękity, fiolety albo zielenie.

Gdzie warto kupować żaluzje do salonu, rolety do kuchni, przesłony do sypialni czy innowacyjne systemy przeciwsłoneczne dla firm?

Rolety czy żaluzje okienne to ważny element wyposażenia wnętrza – zarówno jeśli chodzi o aspekt funkcjonalny, jak i walor dekoracyjny. Nie warto więc w takim wypadku decydować się na półśrodki czy kompromisy, a dobrać przesłony dopasowane do stylu pomieszczenia oraz indywidualnych upodobań. Aby tego dokonać, istotny jest szeroki wybór w zakresie przeciwsłonecznych osłon okiennych, a to zapewniają wyłącznie najlepsi producenci i dystrybutorzy.

Na rynku funkcjonuje mnóstwo podmiotów oferujących różnego rodzaju przesłony do okien, jednak warto zdecydować się na zakup tego typu produktów u sprawdzonych i renomowanych firm. Podmioty o solidnej reputacji, które działają w branży od wielu lat i nastawieni na biznes długofalowo – z pewnością dysponują asortymentem produktów o wysokiej jakości. Przykładem takiej firmy jest Roltis z Krakowa: https://www.roltis.pl/, która oferuje najlepsze rozwiązania w obszarze rolet oraz żaluzji od blisko 20 lat. Firma Roltis postawiła na budowanie swojej marki w oparciu o pozytywne opinie, jakich nie brakuje wśród klientów. Zadowolenie użytkowników praktycznych i estetycznych systemów ochrony przed promienia słonecznymi, jakie sprzedaje krakowski Roltis – wynika zarówno z ponadprzeciętnej jakości produktów, atrakcyjnych cen, jak też z kompleksowej obsługi każdego klienta

Oprócz sprzedaży żaluzji, rolet oraz innych systemów przeciwsłonecznych, Roltis zapewnia także fachowe doradztwo na każdym etapie oraz – w razie potrzeby – montaż swoich produktów. Kraków to podstawowy obszar działalności Roltis, jednak firma na swoim koncie również wiele prestiżowych realizacji na terenie całego kraju. Firma obsługuje klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców, ale dostarcza też specjalistyczne i wielkopowierzchniowe przesłony do instytucji, urzędów, ośrodków kultury, oświaty czy innych obiektów użyteczności publicznej. Każdy renomowany dystrybutor żaluzji/rolet, w tym także Roltis Kraków, udziela stosownej gwarancji na swoje produkty oraz usługi w zakresie montażu przesłon.

KB_groby
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments