Cieszyn Kultura i rozrywka

Zamek Cieszyn o rok starszy. Trzy dni ważnych rozmów – ZDJĘCIA

Zamek Cieszyn zakończył trzydniowe świętowanie swoich 15. urodzin. Za nami weekend pełen interesujących spotkań, rozmów, koncertów, wystaw i prezentacji.

Tegorocznym urodzinom Zamku Cieszyn przyświecało hasło „Forever Young?” i jak to zwykle bywa przy wydarzeniach firmowanych przez mieszczącą się na Wzgórzu Zamkowym instytucję, radość świętowania połączona była z dyskusją nad poważnymi kwestiami. Starość – temat jakże ważny, ale często pomijany, bo z pewnych względów po prostu niewygodny –  znalazła się w Cieszynie na celowniku. Wokół niej toczyły się rozmowy projektantów, architektów, samorządowców i różnego rodzaju aktywistów, pracujących nad stworzeniem przyjaznych przestrzeni dla seniorów.

Swoimi refleksjami o jesieni życia, starości, umieraniu, a także zmierzchu naszej planety, dzielił się ks. Adam Boniecki w rozmowie z Anną Dudzińską. Spośród wielu innych inicjatyw warto wymienić m.in. warsztaty projektowania dla osób z demencją, kolejny międzynarodowy przegląd prac dyplomowych „Graduation Projects” czy wystawę oraz koncerty w modernistycznej wilii przy ulicy Miarki, gdzie przypomniana została historia cieszyńskiej fabryki Kohnów, produkującej meble gięte.

Ale to nie koniec urodzinowych wydarzeń, bo przed nami jeszcze pokaz filmów przełamujących stereotypowe postrzeganie starości. W dniach od 2 do 4 marca o 19.45 w kinie „Piast” wyświetlane będą obrazy „Mężczyzna imieniem Ove”, „Louise nad morzem” oraz „Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął”. Cena karnetu na wszystkie projekcje wynosi 20 zł, natomiast bilet pojedynczy – 10 zł.

Zdjęcia ze spotkania z ks. Adamem Bonieckim autorstwa Doroty Krehut-Raszyk, pozostałe – Rafała Solińskiego/Zamek Cieszyn.

 

Skomentuj

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o