Wydarzenia Bielsko-Biała

Zamiast zielonego dachu – zielona ściana. Pomysł na betonowy parking

Fot. Wizualizacja MZD

Miał być zielony dach – będą zielone ściany. Mowa o wielopoziomowym parkingu przy Bielskim Centrum Kultury w Bielsku-Białej, który drogowcy chcą teraz obsadzić bluszczem.

Parking to betonowa konstrukcja o płaskim dachu. To właśnie na nim miał zostać urządzony pierwszy w Bielsku-Białej wiszący ogród. Miała to być odpowiedź bielskich włodarzy na modny obecnie trend urządzania w miastach zielonych enklaw. Dach na parkingu nadawałby się do tego znakomicie. Jest duży, płaski i łatwo dostępny.

Realizacja projektu miała kosztować około 160 tysięcy złotych, a pieniądze na ten cel miały pochodzić ze źródeł zewnętrznych. Gdy okazało się, że nie da się ich na takie zadanie pozyskać, a w miejskiej kasie brakuje środków na bardziej potrzebne wydatki, w 2021 roku władze miasta zarzuciły ten pomysł. W międzyczasie parking przejął w trwały zarząd Miejski Zarząd Dróg i to właśnie drogowcy chcą teraz zamienić betonowy parking w oazę zieleni.

MZD ogłosił właśnie przetarg na wykonanie instalacji i nasadzenie roślin pnących na wszystkich ścianach obiektu, tym samym konstrukcja betonowa będzie mniej widoczna – informują miejscy urzędnicy dodając, że w ten sposób powstanie tak zwany wertykalny ogród. Jego „tworzywo” mają stanowić odporne i szybko rosnące pnącza, takie jak: bluszcz pospolity, wiciokrzew przewiercień, winorośl japońska oraz rdestówka Aubertia Fallopia.

Korzyść z tego będzie wieloraka – zachwalają urzędnicy . – Prócz oczywistej poprawy estetyki otoczenia i wkomponowania w otaczający krajobraz, zwiększają powierzchnie zielone, produkują tlen, oczyszczają powietrze – czytamy na stronie ratusza. Aby mogła powstać taka zielona instalacja konieczne będzie odpowiednie przygotowanie terenu wokół fundamentów garażu. Trzeba będzie między innymi wymienić podłoże na bardziej żyzną glebę a także przygotować odpowiednią instalację nawadniającą rośliny oraz wykonać stabilnych stelaż, na który pnącza będą mogły się wspinać.

Oprócz nasadzeń planowane jest również wykonanie na parkingu stojaków na rowery.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Izaak
Izaak
1 rok temu

Po co robić okładaną drewnem ścianę jak ma się to roślinnością pokrywać.bluszcz przyśpieszy butwienie drewna bo trzyma wilgoć i zbiera wode przy opadach .trzeba było dać siatkę ze stali nierdzewnej zamiast drewna.jak zwykle u nas bubel po którym za 5 lat trzeba poprawiać.pomysł na np.zimozielony bluszcz ok bo parking to koszmarek architektoniczny z betonu.