Wydarzenia Cieszyn

Zamieszanie przy egzaminach zawodowych w ZSEG w Cieszynie. Będzie pikieta (WIDEO)

Fot. ZSEG/Facebook

Dziś w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie rozpoczął się maraton związany z egzaminami zawodowymi. W sumie do nich przystąpić ma ok. 280 uczniów. Prawdopodobnie nie obędzie się bez problemów. Jeden z uczniów przyniósł zwolnienie od lekarza stomatologa związane z nakazem noszenia maseczki, które nie zostało uznane. Pod szkołą ma odbyć się pikieta.

Tegoroczne egzaminy zawodowe w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Macierzy Szkolnej w Cieszynie odbywają się w ścisłym reżimie sanitarnym. Zasady określone zostały zgodnie z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Do szkoły mogły wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem. Podczas egzaminu, czyli po zajęciu miejsc przez zdających lub po podejściu do zdających do stanowiska egzaminacyjnego, uczniowie mogli zdjąć maseczki. Sęk w tym, że jeden z uczniów otrzymał zaświadczenie wydane przez lekarza stomatologa z Ujścia Solnego, zwalniające go z tego obowiązku. Szkoła dokumentu nie uznała. 2 czerwca dyrektor placówki, Bożena Kania-Sitek poinformowała na piśmie rodziców, że zaświadczenie nie spełnia warunków przewidzianych w rozporządzeniu rady ministrów określających pacjentów, którzy mogą nie mieć zasłoniętych ust i nosa. Ostrzegła także, że jeśli jej syn przyjdzie na egzamin bez maseczki wówczas nie zostanie wpuszczony na teren szkoły, a nieprzystąpienie do egzaminu będzie skutkowało przykrymi konsekwencjami w postaci koniecznością powtarzania klasy. – Co ważne w tym roku szkolnym – do egzaminów zawodowych przystępuje prawie 300 uczniów. W tej licznej grupie tylko jeden uczeń nie zgodził się z obowiązkiem zakrycia ust i nosa w czasie oczekiwania na korytarzu szkolnym na egzamin – komentuje Sylwia Pieczonka, pełniąca funkcję rzeczniczki prasowej starosty cieszyńskiego.

W sprawę zaangażowali się przeciwnicy noszenia maseczek. Dziś o 10.30 ma odbyć się pikieta w tej sprawie. Tomasz Dyszkiewicz, jeden z mieszkańców powiatu cieszyńskiego, zaprosił do uczestnictwa radnych, władze miasta oraz powiatu. Jego zdaniem wymóg założenia maseczki jako warunku do dopuszczenia do egzaminu jest ingerencją w wolność obywatelską ucznia. Władze powiatu cieszyńskiego stanęły murem za dyrekcją Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie. I wydały w tej sprawie specjalne oświadczenie. – Zaświadczenie ucznia nie spełnia warunków wpisanych w Rozporządzenie Rady Ministrów określające, jakie choroby uprawniają do wydania zaświadczenia lekarskiego dla pacjenta, który ze względów zdrowotnych nie może zakrywać ust i nosa – mówi wprost Janina Żagan, wicestarosta powiatu cieszyńskiego i dodaje – Wszystkie działania Pani Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych w Cieszynie były i są zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami, dotyczącymi przestrzegania reżimu sanitarnego.

Sylwia Pieczonka podkreśla, że władze powiatu cieszyńskiego nie zamierzają brać udziału w pikiecie. – Młodzi ludzie podczas zdawania egzaminu powinni mieć zapewniony spokój i ciszę w szkole, by jak najlepiej napisać egzamin. Niestety, protest w tym im na pewno nie pomoże – zaznacza. Do sprawy odnieśli się także uczniowie. – My, jako reprezentanci społeczności uczniowskiej żądamy zaprzestania szkalowania i obrażania wizerunku szkoły oraz Dyrekcji. W dobie pandemii dostosowujemy się do ogólnych zaleceń rządowych w kwestii noszenia maseczek w miejscach publicznych. Chcemy czuć się w szkole bezpieczni. Nie zgadzamy się na oczernianie, obrażanie Kadry, która robi wszystko, by zapewnić nam bezpieczeństwo – to treść oświadczenia samorządu uczniowskiego szkoły.

Aktualizacja.

Pikieta trwa. Egzaminy rozpoczną się o 12.00

Fot. Screen z relacji FB Czujny
Fot. Screen z relacji FB Czujny
Fot. Screen z relacji FB Czujny
navigate_before
navigate_next

 

KB_lody
Subskrybuj
Powiadom o
guest
29 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
YOU
YOU
3 dni temu

Pewnie jest z rodziny od tych co psują powietrze na rynku bredząc coś pod unijnymi flagami z idiotyczny i hasłami.

Hermenegilda
Hermenegilda
3 dni temu

Zamieszało mi troszkę w jelitkach po przeterminowanym syfie ze śmietnika z biedronki, który zjadłam 3 dni temu i nie mogłam zrobić qpy – ale już się udało… Zes rał am się na gładko….

Mama
Mama
4 dni temu

Jestem pod wrażeniem asertywności ucznia, podczas gdy osoba dorosła wyraźnie ma podniesiony głos.

Hermenegilda
Hermenegilda
4 dni temu
Reply to  Mama

Asertywność?, jeśli sobie tak zaplanował, mógł panować nad głosem. Niezły aktor.

Dziecinada
Dziecinada
3 dni temu
Reply to  Mama

Przecież to była typowa ustawka,który dyrektor w szkole nie mówi podniesionym głosem.

Jaś
Jaś
4 dni temu

Klasyczna uczniowska gównoburza.

Asia
Asia
4 dni temu

Każdy ma wolność wyboru, ktoś chce sobie nocnik na łeb założyć proszę bardzo. Ja nie chcę bo mam czyste włosy, ktoś chce stringi na twarz droga wolna, ja wolę na doopie…itd, itp….

Hermenegilda
Hermenegilda
4 dni temu
Reply to  Asia

Itd. itp. przy takim rozumieniu to tej wolności nigdy nie będzie i ciągle trzeba o nią walczyć. No i walczymy.

Hermenegilda
Hermenegilda
5 dni temu

Cieszymy się.

Hermenegilda
Hermenegilda
4 dni temu
Reply to  Hermenegilda

Ciesz się, podszywacz, w własnym imieniu. Regułka do regułki jeśli nie chcesz rozumieć.

Krzyzak
Krzyzak
5 dni temu

Mam nadzieję, że Sąd wymierzy sprawiedliwy wyrok i odszkodowanie dla ucznia.

Ups
Ups
4 dni temu
Reply to  Krzyzak

Idę o zakład że razem z mamusia beda robić karierę polityczną w tzw wolnosciowcach

szachiranu
szachiranu
5 dni temu

Nie ma takiej miejscowości Ujście Solne. Dyrektor szkoły o tym nie wie? Kto to pisał ten artykuł?

Mamma Mija!!!
Mamma Mija!!!
5 dni temu

Jakoś nikt nie wspomina o tym jak odnosi się Pani Dyrektor do ucznia… „jesteś upośledzony”??? 😳😳😳
Co to jest??? Tak odnosi się do ucznia „autorytet” szkoły? Bo chyba „Dyrekcja” powinna świecić przykładem🤔

Zbyś
Zbyś
4 dni temu
Reply to  Mamma Mija!!!

Chyba ktoś nie zrozumiał intencji pytania i nie dano chyba pytania dokończyć bo po upośledzonym miał być przecinek i kontynuacja wyjątków. Ot, proste (ale tylko dla chcących zrozumieć)

Bicer
Bicer
5 dni temu

Covididioci zjechali do Cieszyna ok.10 osób większość nie z cieszyńskiego z pseudodziennikarzyną zrobili pseudo zadymę kosztem naszych dzieci ,bo przecież, w konstytucji niema nic o maseczkach szkoda ze debilka puszcza Aronka z butami zmiennymi zgodnie z artykułem w konstytucji .

bnmb
bnmb
4 dni temu
Reply to  Bicer

A z czego ta pani żyje?

Skandal "Głos Ziemi Cieszyńskiej"
Skandal "Głos Ziemi Cieszyńskiej"
5 dni temu

“Głos Ziemi Cieszyńskiej” stopniowo wyrasta nam kolejny brukowiec lewacki??Tydzień temu atak na kosciol a w najnowszym numerze promowanie osoby i to na pierwszej stronie, która uczestniczyła w ” Strajku Kobiet” z wulgarnymi hasłami demoralizujące młodzież. Skandal!!!redaktorzy ” Glosu Ziemi Cieszyńskiej” cytując klasyka – “nie idźcie tą drogą”!

Wykop
Wykop
5 dni temu

Dentysta z Ujścia Solnego daleko się leczy bidulek,mamusia jest znana szczególnie wśród kolegów i koleżanek ucznia gdy przerywala lekcje nauczycielom ,przykład gdy aspoleczna jednostka potrafi sp…życie wielu osobom.

Beata
Beata
5 dni temu

Młodzi palą , zażywają narkotyki ale maseczki nie założą ? hehe

Mietek
Mietek
5 dni temu

woźny , wiesz w czym specjalizuje się dentysta ? robić aferę z powodu głupiej maski ? przykre że młody chłopak pod naciskiem rodziny robi sobie pod górkę .

woźny
woźny
5 dni temu

Co ta pi*** jest ważniejsza od lekarza?

Wykop
Wykop
5 dni temu
Reply to  woźny

Nie belkocz ,mógł przynieś od weterynarza.

Mamuśka
Mamuśka
5 dni temu

Dziś w Cieszynie jedno zakażenie, jest się czego bać 😱

Wykop
Wykop
5 dni temu
Reply to  Mamuśka

W Ujściu Solnym zero ,zaloz pampersa

Gti
Gti
6 dni temu

Jak będą darli ryja w czasie egzaminów to należy natychmiast ostro spałować.

Hermenegilda
Hermenegilda
6 dni temu

Bezczelność ucznia posunęła się i do nagrywania zajścia na korytarzu, w sekretariacie. Jest chryja, coś się dzieje po nudnej ostatnie nauce w pandemii.

Anna
Anna
5 dni temu
Reply to  Hermenegilda

Bezczelność i brak kultury pokazała dyrektorka. Takie zajścia powinno się nagłaśniać.

Hermenegilda
Hermenegilda
5 dni temu
Reply to  Hermenegilda

Komentarz podszywacza!