Smacznie, zdrowo i stylowo Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Zapalenia, uczulenia, bóle: Nie tylko kleszcze

W powiatach wadowickim, suskim i oświęcimskim na boreliozę spowodowaną ukąszeniem kleszczy choruje ponad pół tysiąca osób rocznie. Aby wpaść w tego typu zdrowotne tarapaty wcale nie trzeba iść na dalszą wędrówkę do lasu czy na łąkę. Niebezpieczeństwo czyha na człowieka niemal wszędzie. A groźnych owadów nie brakuje.

Niedawno na sesji Rady Powiatu w Wadowicach omawiano problematykę bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego i wspomniano o tym zagrożeniu. W 2016 roku na boreliozę po ukąszeniu przez kleszcze zachorowało w tym powiecie 215 osób. Pajęczaki te mogą spowodować także zapalenie opon mózgowych. Statystyki sanepidu odnotowują kilkanaście takich przypadków rocznie w naszym regionie.

Początek lata to okres intensywnej aktywności nie tylko kleszczy. Podczas wakacyjnej kanikuły zagrożenie może przyjść z wielu stron. Może się okazać, że w pokoju hotelowym, na kempingu, a nawet we własnym domu mogą nas boleśnie zaatakować brunatnoczerwone wampiry, w ciągu dnia często schowane w otworach ścian, meblach, pod tapetami bądź pod boazerią. To pluskwy żywiące się krwią ludzi i zwierząt, których ukąszenia pozostawiają po sobie strupy. Krwiopijcami są i komary. Samice potrzebują krwi do złożenia jajeczek. Owady te nie są jednak tak niebezpieczne, jak w krajach tropikalnych, gdzie wywołują malarię. Jadem traktują ludzi w obronie własnej pszczoły, osy i szerszenie. Kontakt z tymi owadami może okazać się śmiertelny dla osób nieodpornych. W podbeskidzkiej Dolinie Karpia, czy nad stawami gminy Wieprz występują meszki. Latają chmarami i kąsają też stadnie – bardzo dotkliwie. Ich żywotność skończy się dopiero pod koniec lipca.

Nieprzyjemny i niebezpieczny dla ludzkiego ciała jest kontakt z gzą nazywaną też końską muchą. Wgryza się w ciało, pije krew, a i nierzadko pozostawia larwy. Może być źródłem poważnych zakażeń. Innymi odrażającymi owadami są wszy ludzkie, żerujące we włosach. Też wgryzają się w skórę, piją krew i składają gnidy (jajeczka). Wywołuje to ostre swędzenie. Można zarazić się nimi w każdym miejscu, mając kontakt z osobami już zarażonymi.

Groźnym owadem może też być żyjący w ziemi turkuć podjadek. Jest nosicielem tężca. Narażeni na kontakt z nim są rolnicy, ogrodnicy, działkowicze i osoby pracujące w wykopach. Nawet niegroźne, zdawać by się mogło, mrówki mogą stanowić zagrożenie dla człowieka. W nieodpornych na ich jad mogą wywołać opuchlizny, a nawet zapaść. W wodzie można natknąć się na płoszczycę szarą nazywana popularnie również wodnym skorpionem. Nie atakuje człowieka, ale po nadepnięciu na nią potrafi się zrewanżować bolesnym ukłuciem na szczęście bez jadu.

KBszpital
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments